Honda MT 50 som inte går på tomgång
1 kommentar
kari lappalainen: Vet du var man kan få tag på sreyfärg till honda mt 50 cod r-119 jag tror den heter Flash Red.
Årets upplaga av Tjolöholm Classic Motor blev en succé med närmare 1 300 ekipage av alla de slag, från ångmaskiner till sportbilar via traktorer och mopeder.
Så gott som alla föranmälda fordon kom till träffen och det var bitvis riktigt tätt på fälten nedanför Tjolöholms slott. Publiken strömmade till i en till synes aldrig sinande ström och träffgeneralen Claes Jaurelius uppskattar antalet besökare till omkring 10 000.
-Det var en fantastisk träff och vi är helnöjda med dagen, summerade Claes efteråt.
Mer om träffen och fler bilder kan ni läsa och se i nästa nummer av Classic Motor (nummer 7 2012).
Det mest prestigefyllda priset på Tjolöholm Classic Motor - Concours de charme - vanns av Christer och Inga-Lill Olsson och deras Jaguar XK 150 S Roadster från 1958. Jodå, Silk Cut overallerna är äkta vara intygar Christer som under många år ansvarade för träffen i Tjolöholm.
Läckert röd inredning på Jörgen Rydhs Mercedes-Benz 220 S Cabriolet 1956.
En del fick äran att parkera uppe vid själva slottet, med utsikt över hela fältet, exempelvis Johan Friebe och Alexandra Gunnarsson som körde en Mercury Cougar 1972.
Alisdaire Lockhart och Kay Mordza i en Vauxhall 20hp Prince Henry 1912. Bilen är en kopia av den bil som var snabbast i den stora vintertävlingen 1912.
Två Volvo och en Bedford i avdelningen för kommersiella fordon.
Numera är det en tradition att nordöstra hörnet av fältet nedanför slottet är vikt för fabrikaten Morgan och MG.
Rolf Ros och Kenneth Arrgren från Lindome fick svetsråd av Jim Lundberg.
Heinkel Kabine, beundrades av många. Eller är det en Trojan?
Stefan Larsson, Lidköping, sålde bland annat Opel-delar på marknaden.
Britt-Marie Wolf hade med sig sin Triumph TR 7.
Janne Andersson, Fristad, på Zündapp KS 50 från 1980.
Utsikt i PV:n som startades natten innan Tjolöholm, efter 18 års stillestånd...
Tre män under en 140-huv...
Marknaden har aldrig varit huvudsaken på Tjolöholm, men i år var den större än någonsin. Trendbrott?
Fälten fyllda med fordon och fordon fyllda med fart – så kan årets Tjolöholm Classic Motor sammanfattas.
På söndag, 19 maj, är det dags för ett av Sveriges största motorevenemang, Tjolöholm Classic Motor.
Hur långt har vi kommit med vår nya projektbil? Kom till Classic Motors monter på Tjolöholm nu på söndag, 19 maj, och kolla hur långt vi kommit med vår Saab 95 1965.
Under 2014 förändras registreringsskyltarna. De nya mc-skyltarna blir mindre, det blir lättare att få USA skyltar, nya skyltar för tävlingsfordon, och nästan alla får EU-symbolen.
För andra året i rad hölls Stockarydsträffen som i år lockade 77 fordon till järnvägsparken.
Hela 124 ekipage ställde upp i Kvarnloppet, Ingelstad, som kördes i helgen.
I specialtidningen Motorturist på väg som kom till prenumeranterna i dagarna har kartan över Sveriges motormuseer blivit fel. Här kan du se kartan som den skulle se ut. Vi ber om ursäkt för det inträffade.
Sedan starten 1974 har det nu sålts en miljon exemplar av VW Scirocco.
Racinghistoriska klubben inleder årets säsong på Anderstorp.
Mopedveteranerna 30+ Alvesta gjorde sin sedvanliga vårutflykt den 3-5 maj – i österled.
VW Passat firar 40 år under 2013.
I helgen samlades ett par tusen åskådare utanför Åssamuseet i Åtvidaberg för att se Åtvidabergsbilen köras för egen maskin.
Mercedes-Benz hastighetsrekord på allmän väg står sig än i dag – efter 75 år.
Senaste frågorna
Kom in i diskussionen
Honda MT 50 som inte går på tomgång
1 kommentar
kari lappalainen: Vet du var man kan få tag på sreyfärg till honda mt 50 cod r-119 jag tror den heter Flash Red.
Classic Motor är Skandinaviens ledande tidning för äldre fordon och startade som Signalhornet redan 1969. Vi skriver om fordon med hjul och motor, oavsett om det är från 1917 eller 1977 och oavsett ursprungsland. Folkkära favoriter blandas med exklusiva rariteter, nyrenoverat blandas med fyndskick. Genomgående är dock att fordonen ska vara i originalutförande.