Fredagsfilmen: Så startar man en Lohmann påhängsmotor
1 kommentar
Robin TM: Det är så hög vill-ha-faktor på denna.. Finurliga femtiotal! De vevar ju på rätt bra också!
Flake, glitter, speglar och plysch - välkommen till 70-talet!
På 70-talet var er skribent titt som tätt på anrika Hot Rod Show i Stockholm. Jag minns inte var just dessa bilder är tagna - jag tror att det var efter tiden i Marmorhallarna. Året kan varit 1977 eller 1978. Instamatic-kameran var med och producerade fyrkantiga och lite gryniga bilder. Någon som kommer ihåg? Någon som var med och ställde ut? Titta och njut!
Trots mitt intresse för tvåhjulingar så blev det några bilder på bilar också. Kan det vara en Ford från sent 30-tal?
Trehjuliga motorcyklar var högsta mode på 70-talet. Kolla in ryggstödet! Och är det en banan på tanken?
"Chopper Purple Crescent" Den motorn har tillbringat många timmar i sällskap med en lumptrissa.
Bensintank modell likkista och dubbla lysen var populärt. Motorn är en fläktkyld Sachs. Ägaren var Jan Eriksson från Stockholm. Lacken var lagd av Ingersjö.
Den här var min personliga favorit. Den såg ut som en utdragen polkagris. Hjul från en Monark/Crescent Skoterett? Sebastian Skarp hette byggaren. Men var är kedjan?
Vassaste flakmoppen! Den lilla Roots-kompressorn, driven av en tandrem från svänghjulet, vållade huvudbry hos åskådarna. Fungerade den eller var den ett tomt skal? Än idag vet ingen.
Mopedchopper med Sachsmotor. Notera skillnaden mellan fram- och bakdäck!
Ännu en trike. Givetvis med kist-tank och dubbla framlysen - årets trend?
Jag kommer inte ihåg när Van-flugan drog igång, men här fanns en välutrustad Van (skåpbil). Bardisk, träpaneler och mjuka mattor. Notera hörlurarna som hänger på väggen. Semesterbilen nummer ett?
I sommar är det flera intressanta auktioner på gång, exempelvis ska en hel samling Ferrari gå under klubban i USA.
Harry, ”Rally-Harry” Bengtsson lägger snart hjälmen på hyllan för gott. På söndag kör han sin sista tävling: Gärdesloppet på Djurgården i Stockholm.
Fälten fyllda med fordon och fordon fyllda med fart – så kan årets Tjolöholm Classic Motor sammanfattas.
På söndag, 19 maj, är det dags för ett av Sveriges största motorevenemang, Tjolöholm Classic Motor.
Hur långt har vi kommit med vår nya projektbil? Kom till Classic Motors monter på Tjolöholm nu på söndag, 19 maj, och kolla hur långt vi kommit med vår Saab 95 1965.
Under 2014 förändras registreringsskyltarna. De nya mc-skyltarna blir mindre, det blir lättare att få USA skyltar, nya skyltar för tävlingsfordon, och nästan alla får EU-symbolen.
För andra året i rad hölls Stockarydsträffen som i år lockade 77 fordon till järnvägsparken.
Hela 124 ekipage ställde upp i Kvarnloppet, Ingelstad, som kördes i helgen.
I specialtidningen Motorturist på väg som kom till prenumeranterna i dagarna har kartan över Sveriges motormuseer blivit fel. Här kan du se kartan som den skulle se ut. Vi ber om ursäkt för det inträffade.
Sedan starten 1974 har det nu sålts en miljon exemplar av VW Scirocco.
Racinghistoriska klubben inleder årets säsong på Anderstorp.
Mopedveteranerna 30+ Alvesta gjorde sin sedvanliga vårutflykt den 3-5 maj – i österled.
Senaste frågorna
Kom in i diskussionen
Fredagsfilmen: Så startar man en Lohmann påhängsmotor
1 kommentar
Robin TM: Det är så hög vill-ha-faktor på denna.. Finurliga femtiotal! De vevar ju på rätt bra också!
Classic Motor är Skandinaviens ledande tidning för äldre fordon och startade som Signalhornet redan 1969. Vi skriver om fordon med hjul och motor, oavsett om det är från 1917 eller 1977 och oavsett ursprungsland. Folkkära favoriter blandas med exklusiva rariteter, nyrenoverat blandas med fyndskick. Genomgående är dock att fordonen ska vara i originalutförande.
Sista året i marmorhallarna ??? tror jag !
Cupen år en cheva 37/38 ägare Hugo Dalgren Var reportage i Colorod & Start&Speed
Många roliga hojar & moppar
kist tank O fältlack var högsta modet
Vad hände med Hugo´s Dahlgrens -56 Cheva Cab ?
Och en annan fundering är hur -51 (tror jag) Forden som hade hade hela fram/bakvagn kromad ser ut idag ?
Visst fanns en rullstol med V8:a också i samma utställning ?
56an har jag ingenaning om ? Men 51a forden lever & mår aldeles utmärkt Genomgången sänkt nylackad av PA Granström i sollefteå
numera såld !