Monark 1155 som tappat kraften
7 kommentarer
Jim Lundberg: Typiskt - glömde nämna det. Det händer att stora sotflagor släpper och täpper till de relativt små hålen i ljuddämparen. Kul att det löste sig så enkelt!
En ägarfamilj sedan ny 1903 – nu ska världens äldsta kända Vauxhall säljas.
Bilen är en tvåsitsig Vauxhall 5hp 1903 med chassienummer 335 och den beställdes av Vauxhallchefen Percy Kidner den 6 november 1906 till "direktörspris".
Köparen var Dr Bernhardt och bilen har ägts av familjen Bernhardts sedan dess. Nu ska bilen avyttras, för första gången utanför familjen på över 100 år, och den kommer att auktioneras ut av Bonhams den 2 november i år.
Flera intressanta utrop finns med på auktionen, exempelvis en Wilson-Pilcher 12/16hp 1904, en Darracq 6½hp Voiturette 1900 och en De Dion Bouton Model Q 6hp Victoria 1903 för att nu nämna några.
Fälten fyllda med fordon och fordon fyllda med fart – så kan årets Tjolöholm Classic Motor sammanfattas.
På söndag, 19 maj, är det dags för ett av Sveriges största motorevenemang, Tjolöholm Classic Motor.
Hur långt har vi kommit med vår nya projektbil? Kom till Classic Motors monter på Tjolöholm nu på söndag, 19 maj, och kolla hur långt vi kommit med vår Saab 95 1965.
Under 2014 förändras registreringsskyltarna. De nya mc-skyltarna blir mindre, det blir lättare att få USA skyltar, nya skyltar för tävlingsfordon, och nästan alla får EU-symbolen.
För andra året i rad hölls Stockarydsträffen som i år lockade 77 fordon till järnvägsparken.
Hela 124 ekipage ställde upp i Kvarnloppet, Ingelstad, som kördes i helgen.
I specialtidningen Motorturist på väg som kom till prenumeranterna i dagarna har kartan över Sveriges motormuseer blivit fel. Här kan du se kartan som den skulle se ut. Vi ber om ursäkt för det inträffade.
Sedan starten 1974 har det nu sålts en miljon exemplar av VW Scirocco.
Racinghistoriska klubben inleder årets säsong på Anderstorp.
Mopedveteranerna 30+ Alvesta gjorde sin sedvanliga vårutflykt den 3-5 maj – i österled.
VW Passat firar 40 år under 2013.
I helgen samlades ett par tusen åskådare utanför Åssamuseet i Åtvidaberg för att se Åtvidabergsbilen köras för egen maskin.
Mercedes-Benz hastighetsrekord på allmän väg står sig än i dag – efter 75 år.
Senaste frågorna
Kom in i diskussionen
Monark 1155 som tappat kraften
7 kommentarer
Jim Lundberg: Typiskt - glömde nämna det. Det händer att stora sotflagor släpper och täpper till de relativt små hålen i ljuddämparen. Kul att det löste sig så enkelt!
Classic Motor är Skandinaviens ledande tidning för äldre fordon och startade som Signalhornet redan 1969. Vi skriver om fordon med hjul och motor, oavsett om det är från 1917 eller 1977 och oavsett ursprungsland. Folkkära favoriter blandas med exklusiva rariteter, nyrenoverat blandas med fyndskick. Genomgående är dock att fordonen ska vara i originalutförande.