Kärvande växelförare i JB 150 cc
2 kommentarer
Jim Lundberg: Ok - kul att det går åt rätt håll. Berätta gärna hur det slutade!
EMW eller BMW? Det östtyska bilmärket EMW grundades efter kriget och hamnade bakom järnridån. Det var i grunden en BMW-fabrik som förstatligades av Östtyskland och bytte namn till Eisenacher Motoren Werk. Av annonsen framgår att den svenska generalagenten för BMW även importerade EMW-bilar.
EMW 327 var så gott som en kopia av förkrigsmodellen BMW 327 bortsett från att de blåa fälten i den klassiska BMW-logotypen nu var röda. Sportcabriolet 327-2 kostade 16 000 kr och under huven fanns en tvåliters rak sexa på 55 hästar med fyrväxlad låda.
EMW 327 tillverkades mellan 1952 och 1955. Hur länge cabben fanns i produktion är för mig okänt, men annonsen ovan är från december 1953.
Josefine Andersson
Du som väntar på att säsongen ska dra igång med Classic Motor Marknad i Västerås väntar förgäves. Den ställs in även i år givet covid-19-situationen, men Tjolöholm Classic Motor verkar bli av. Så här ser det ut för våra övriga engagemang.
Nu startar vi 2021 - gott nytt år önskar vi på Classic Motor! Klicka på pilen för att se vår nyårsfilm. Kommentera gärna!
I Classic Motor nummer 1 har vi traditionsenligt en jultävling. Dessvärre saknas ett "a" i namnet på en av de fiktiva förarna. Rätt namn är Alister Ghimbai.
Idag, den 27 december, är det 75 år sedan serieproduktionen av VW Typ 1 startade.
Träsvarvar, lödkolvar, stafflier och ångmaskiner - här kunde man lösa eventuella fritidsproblem!
En av våra allra största speedwaystjärnor, Rune "Kyparn" Sörmander, har lämnat oss.
Kom in i diskussionen
Kärvande växelförare i JB 150 cc
2 kommentarer
Jim Lundberg: Ok - kul att det går åt rätt håll. Berätta gärna hur det slutade!
Classic Motor är Skandinaviens ledande tidning för äldre fordon och startade som Signalhornet redan 1969. Vi skriver om fordon med hjul och motor, oavsett om det är från 1917 eller 1977 och oavsett ursprungsland. Folkkära favoriter blandas med exklusiva rariteter, nyrenoverat blandas med fyndskick. Genomgående är dock att fordonen ska vara i originalutförande.
Mellan 1945 och 1951 tillverkade och sålde östtyskarna i Eisenach de gamla BMW-modellerna 321 (1945 - 1950), 326 (1946 - 1947), 327 (1949 - 1955) samt den nyutvecklade 340 (1949 - 1955). Under 1952 tillverkades också en 325/2.
Efter att BMW München 1950 påpekade att östtyskarna inte hade laglig rätt till namnet ändrades det 1951 till EMW på alla modeller och fälten i märket gjordes röda.