1 kommentar
Joefine Andersson: Nu är nära för Apollon att rullar för egen maskin igen. Mycket snyggt jobbat!
Fråga: Jag har en Jaguar XJ6 1978 i mycket bra skick, men den har en egenhet som irriterar mig. När jag kör så händer det att bensinmätaren och temperaturmätaren plötsligt sjunker en liten bit för att sedan återgå till normalt värde. Jag antar det beror på något elfel. Vet ni vad det kan vara? Det är ju lite svårt att ta fram universalinstrumentet när man är ute och åker.
Leif
Svar: Hej Leif. Eftersom det drabbar både temp- och bensinmätaren är det elfel, eller rättare sagt kontaktfel, som borde sitta i närheten av instrumenten. I princip fungerar instrumenten så här: De matas med ström och jordas genom givarna. Eftersom båda mätarna sjunker är det inte troligt att både temgivaren och tankgivaren har dålig jord samtidigt.
Prova att dra en extra kabel från batteriet till mätarna och se vad som händer nästa gång du är ute och kör. Om inte felet försvinner sitter troligen felet på de befintliga kablarna. Kontrollera att de är oskadade och ordentligt anslutna. Spraya gärna anslutningarna med kontaktspray.
Lycka till
Robert Gustavsson
Senaste frågorna
Kom in i diskussionen
1 kommentar
Joefine Andersson: Nu är nära för Apollon att rullar för egen maskin igen. Mycket snyggt jobbat!
Classic Motor är Skandinaviens ledande tidning för äldre fordon och startade som Signalhornet redan 1969. Vi skriver om fordon med hjul och motor, oavsett om det är från 1917 eller 1977 och oavsett ursprungsland. Folkkära favoriter blandas med exklusiva rariteter, nyrenoverat blandas med fyndskick. Genomgående är dock att fordonen ska vara i originalutförande.
Nja, är det inte så att i regel är det spänning till mätarna via en spännings regulator, och sedan jordas de via respektive givare. Åtminstone funkar det så på en del äldre amerikanska bilar. I så fall skulle det ju kunna vara något fel på spänningsregulatorn.
Mats är på rätt spår medan Robert ärt helt fel ute. Spänningsregulatorns uppgift är att hålla spänningen till konstant 10 volt. Om man matar direkt fån batteriet som Robert föreslår kommer mätarutslagen att varierar med laddningen och annan belastning - Troligen är felet att spänningsregulatorn - en liten avlång dosa med några flatstiftskontakter som sitter på baksidan av instrumenten - inte jordar ordentligt. Då varierar mätarutslagen .
Jag tror nog att Robert gav ett generellt råd. På många äldre bilar, som till exempel Volvo Amazon, testar man tankmätarens funktion så som han föreslår.
Rätt tänkt Mats och Joseph. Om det sitter en spänningsregulator kopplar man en ny kabel till den. Då är fel på bilens kablage på "plussidan" uteslutna och då sitter troligen felet i regulatorn.