Monark 1155 som tappat kraften
7 kommentarer
Jim Lundberg: Typiskt - glömde nämna det. Det händer att stora sotflagor släpper och täpper till de relativt små hålen i ljuddämparen. Kul att det löste sig så enkelt!
Fråga: Hej skulle vilja veta var man hittar en huvudbromscylinder som man inte
kan identifiera längre. Har bara nr 6683405…6 …263.
Det kvittar var jag söker, jag hittar ingen. Den sitter på en så kallad Allme truck från 1968.
Svar: Allme Truck byggdes från början av Allmekan i Norrköping och en stor kund till deras trehjuliga lätta lastbilar var Svenska kyrkan. Tyvärr vet jag inte vad det är för nummer på din huvudbromscylinder, men jag vet var du kan få tag i en. Ring till Gunnar på Bestorp Mekaniska (tel: 013-400 18) så fixar han en åt dig. Det Gunnar inte kan om Allme Truck är inte värt att veta.
Lycka till
Robert Gustavsson
Senaste frågorna
Kom in i diskussionen
Monark 1155 som tappat kraften
7 kommentarer
Jim Lundberg: Typiskt - glömde nämna det. Det händer att stora sotflagor släpper och täpper till de relativt små hålen i ljuddämparen. Kul att det löste sig så enkelt!
Classic Motor är Skandinaviens ledande tidning för äldre fordon och startade som Signalhornet redan 1969. Vi skriver om fordon med hjul och motor, oavsett om det är från 1917 eller 1977 och oavsett ursprungsland. Folkkära favoriter blandas med exklusiva rariteter, nyrenoverat blandas med fyndskick. Genomgående är dock att fordonen ska vara i originalutförande.