Magnus Janard/Mats Grimme har haft mycket otur i början av tävlingen, men är fortfarande med i matchen. Idag körs en ny etapp av Rallye Monte-Carlo Historique och det är Hundkoja i topp.

Just nu pågår den 25:e upplagan av historiska Monte Carlo-rallyt, eller Rallye Monte-Carlo Historique som tävlingen egentligen heter. Classic motor har följt Renault 8 Gordini-åkarna Magnus Janard och Mats Grimme i deras Sylvia II sedan starten och den oturliga transportsträckan från tyska Bad Homburg till Monte Carlo. De fick först problem med en stötstång och när den hade bytts ut gav en av vipparmarna upp.

En ny vipparm lånades av en vänlig fransman i Nice, vilken kunde monteras på kajen i Monte Carlo. Ekipaget missade SS1 och på SS2 fick de åter problem med en stötstång och fick ägna en timme åt att byta ut den. SS3 missades på grund av det haveriet. De bilar som inte kom i tid till etappmålet i Valance diskvalificerades, men Sylvia II hade hela fyra minuter till godo och är fortfarande med i tävlingen.

Efter första etappen är det en Hundkoja i topp i totalställningen, Georgio Schon (I)/Francesco Giammarino (I) i en Austin Mini Cooper S (översta bilden). Tvåa ligger Ville Silvasti (FIN)/Jukka Silvasti (FIN) i Porsche 356 och trea Petter Granerud (N)/Espen Granerud (N) i en Ford Escort Mk II.
Svenska placeringar efter etapp I
140 Mauritz Lange (S)/Piotr Bany (P) Ford Escort MkII
150 Mikael Högström (S)/Karl-Erik Bäckvall (S) Volvo PV 544
174 Peter Bergqvist (S)/Annika Hogen (S) Renault 8 Gordini
191 Bengt Lindell (S)/Tomas Lindell (S) Porsche 924
193 Jocelyn De Rohan Willner (GB)/Klas Rior (S) Volvo Amazon 122S
220 Dan Allven (S)/Sven Johansson (S) Mercedes-Benz 350 SL
264 Magnus Janard (S)/Mats Grimme (S) Renault 8 Gordini
Foto: Mats Grimme
Länk: Rallye Monte-Carlo Historique


