En av höjdpunkterna när det gäller historisk racing är Goodwood, inte bara för bilarna och förarnas skull utan för allt omkring det och att så många dyker upp i tidstypiska kläder från 1940- och 1950-talen.
Flera svenskar ställde upp i helgens tävlingar. Bland andra Anders Jensen som körde Saab Sport i St Marys Trophy på fredagen och samma bil rattades av Stig Blomqvist i St Marys Trophy på lördagen. Trots en duktig snabb bil var den inte konkurrenskraftig på bana mot exempelvis Ford Galaxie och Hundkoja Cooper, så både gångerna blev det blev en placering i den nedre delen av resultatlistan.
Per Hågeman och Peter Kumlin körde var sin Effyh i Earl of March Trophy. Peter slutade femma och Per på en 17:e plats.
Bästa svenska resultatet svarade Kenny Bräck för som förutom segrare i Indycar och i Midnattssolsrally numera även kan titulera sig som segrare på Goodwood, närmare bestämt i RAC TT Celebration. Han körde loppet i en Shelby Cobra Daytona Coupé som han delade med Le Mansvinnaren Tom Kristensen.
Fler bilder finns på Goodwoods hemsida.










