Valborundan – ute i god tid!

26 timmar kvar till start! Inköp av potatis och grillkol till kvällens middag. Trevlig tvåhjulstur till affären. Frid och fröjd.

Fast…

På vägen från lanthandeln ville en maskin kinka. En maskin som andas fart, eller som i alla fall heter det. Ja, min Speed. Thomas italienare och Jims Uppsalaracer drog ifrån när min retligt stannade. Efter några kickförsök hoppade den i alla fall igång  och gick som namnet lovade – i några kilometer. Va fasen!

Retligt nog måste jag erkänna att det blev någon kilometer i bil tillbaka. Väl tillbaka vid servicecentret (Jims garage) så gick den villigt igång. Dock med en lite väl slirande koppling. Tändningen pekades ut som en möjlig bov, den har ju trots allt suttit där inne bakom svänghjulet sedan femtiotalet. Lösningen (förhoppningsvis) blir att ordna ny tändspole och att flytta ut den i svalkan under tanken istället för i den heta sitsen innanför kåpan.

Alldeles nyss åkte den gamla spolen ut och efter middag (polska korvar och hemkörd potatissallad) blir det fabrikation av nytt tändsystem. Har Jim lovat.

Ute i sista minuten? Näää, det är ju inte start i Valborundan förrän imorgon…

Tick, tack, tick, tack, tick, tack…

Rulla till toppen