Motorhistoriska dagen 2025

Puch Dakota – ett fornminne? Ett drygt halvsekel har gått sedan Dakotan på bilden lämnade fabriken i Österrike 1974. En gång i tiden var den ett transportmedel för en (förhoppningsvis) nöjd 15-åring, född 1959. En frihetssymbol för dåtidens tonåringar. Ett fordon som tog en till skolan, träningen, festen – eller bara hem till en kompis för en fika. Fornminne eller inte – gamla fordon får inte falla i glömska.

Dagen började med en regnskur. Men lite vatten får inte hindra en från att ta en tur med ett veteranfordon. Okej att fordonet – en Puch Dakota – bara är 51 år gammalt, men allt och alla blir ju gamla till slut. Dakotan fick en ”flaggstång” med svenska flaggan och sen bar det iväg. Regnandet hade upphört och det blev inte värre än att man fick kryssa lite mellan vattenpölarna här och där.

Min ambition var att jag inte vänder hemåt förrän jag mött, eller blivit omkörd av, 200 fordon. Ska man visa upp gamla fordon måste man låta så många som möjligt se dem. Resultatet blev 205 fordon, varav tre var bussar och ett tiotal var motorcyklister. Lite besviken blev jag dock på att bara ett av dessa fordon var ett veteranfordon – en blågrön jänkare från 60- eller tidigt 70-tal.

Knappt fyra mil senare var det dags att åka hem. Bara för att fortsätta till en marknad med Dakotan – givetvis med flaggan kvar. Det blev ett par mil till och några fler fordon som förhoppningsvis såg att 50-åriga mopeder fortfarande existerar.

Jim Lundberg

Här hade jag tänkt att tanka idag – om jag inte hade glömt tvåtaktsoljan… Nåja, jag hade säkert två liter bensin i tanken och på en moped räcker det till tio mils körning. Men nu ligger det en liten flaska tvåtaktsolja i Dakotans verktygslåda. Till nästa tankning!
Rulla till toppen