Hur många varv på spolen?

Fråga

Hej!

Finns det uppgifter på hur många varv det ska vara på högspänningssidans (sekundären) lindning? På ”min” tändspole ligger den lindad utanpå den andra. Tråden är nog 0,15 mm.

Har mätt upp att den borde ha cirka 34 gånger fler varv än lågspänningssidan (primären) som har 220 varv. Släppte in låg växelspänning och mätte spänningen på sekundären som då blev 34 gånger högre. Tror du det stämmer, alltså 34×220=7480 varv på sekundären?

Hälsningar, Erik

Svar

Japp, du är definitivt inne på rätt spår! En tändspole är ju en transformator, och på dessa finns något som heter omsättningstal. Detta tal är skillnaden på spänning in respektive ut, alltså hur mycket en transformator höjer eller sänker spänningen. Om spänningen ökar med en viss faktor är förhållandet mellan lindningarnas varvtal detsamma. För att kunna höja spänningen 34 gånger krävs det att sekundärlindningen har 34 gånger fler varv än primären. Har man mätt fram omsättningstalet är det bara att multiplicera detta med antal varv på primären. Du tog 34 (omsättningstalet) gånger 220 (varv i primären) och fick då talet 7480 vilket då är (teoretiskt) antalet varv i sekundärlindningen. Många primärlindningar på tändspolar brukar ha uppåt 10 000 varv så dina mätningar verkar stämma. Man får nog plussa på några varv på grund av förluster i spolen som ger ett skenbart lägre omsättningstal än det faktiska.

Jim Lundberg

Rulla till toppen