Fråga
Hej Jim.
Jag har en fråga angående en Volvo B18 från 1966. Jag lämnade in min bil till den lokala verkstaden för att dom skulle byta kolvringar på den. Motorn gick hur bra som helst innan jag lämnade den förutom att den slaggade igen stiftet på 4:ans cylinder vid låga varv. När bilen var färdig och jag körde hem den så skramlade det i motorn tills den blev varm, sen tystnade den. Enligt verkstaden var de inget fel – det var bara att köra. Men nu efter cirka 2 år och knappt 150 mil låter den som en stenkross oavsett om den är varm eller inte. Ljudet hörs som mest vid gaspådrag vid acceleration och backkörning. Jag blev trött på detta och köpte din bok om motorrenovering. Har nu skruvat av toppen och se där – alla kolvar sitter åt fel håll. Det lilla jacket som finns på ovansidan av kolven är vänt mot torpedväggen. Min fråga är om detta kan vara orsaken till skramlet och kan detta ha skadat motorn så den alltid kommer att skramla oavsett om jag vänder kolvarna rätt.
Tacksam för svar
Mvh Peter
Svar
Det där låter inte bra. Nu minns jag inte exakt hur volvokolvarna är konstruerade, men de ska definitivt vändas rätt i motorn! I en motor finns det något som heter ”trycksida” vilket är den sida av kolven som upptar en stor del av trycket som uppstår när kolven pressas ner av förbränningstrycket. Trycksidan är den sida som vevstaken ”pekar” på när kolven går nedåt i loppet. Vissa kolvar har därför kolvbulten något förskjuten för att minska trycket i sidled. Vänder man en sådan kolv åt fel håll blir effekten den motsatta! Andra kolvar har en slits för att göra den lite fjädrande och därmed tystare när kolven är kall (och mindre). Slitsen sitter på kolvens ena sida och ska alltid vändas från trycksidan eftersom den slitsade sidan är försvagad av denna slits. De flesta knackningar i en motor låter högre då motorn blir varm då oljan blir tunnare av värmen och dämpar slagen i glappa lager och liknande. Om en motor skramlar eller knackar när den är kall, men tystnar när den är varm är det kolvarna som låter. När dessa utvidgas av värmen går de tajtare i loppen och oljudet avtar eller tystnar helt.
Det här låter som ett misstag, antingen från verkstaden som bytte kolvringar, eller från någon tidigare ”mekaniker”. Risken finns att det inte blir bättre av att vända på kolvarna då ljudet har ökat i styrka. Detta tyder på att något slitits eller skadats på dessa 150 mil. Ta kontakt med din verkstad och se om ni kan komma fram till någon uppgörelse. Har du otur måste kolvarna bytas, och är det riktigt illa kan även cylinderloppet ha skadats. Helst bör man även byta vevstaksbultarna varje gång de lossats vilket ytterligare späder på kostnaden, förutom packningssatsen som går åt.
Jim Lundberg



