Tändinställning på ILO 175 cc

Fråga

Hej.

Jag har en veteran-mc från 60-talet med ILO 175cc och undrar hur man ställer in tändningen på den. Det är ju inget svänghjul som man tar lös för att komma åt plattan (brytarna). Den sitter ju bara på en ”kollektor”. Jag får gnista, men den startar ej – kan den vara felinställd bara?

Tacksam för hjälp

mvh Peter, Umeå

Svar

Om gnistan är tillräckligt stark ska den starta – bara den får bränsle! Om du ska justera tändningen kan jag citera instruktionsboken:

”Tändningsögonblicket skall inträffa då kolven på väg uppåt befinner sig 3,5 – 4 mm före övre läget. Tändningsögonblicket justeras genom att man lossar de båda fästskruvarna 5 på bilden och vrider bottenplattan (där tändspole, relä o. s. v. äro fästade). Vrides plattan medurs blir tändningen senare och tvärtom.”

Fast man ska börja med att ställa brytaravståndet som ska vara 0,3 – 0,4 mm på din motor. Om motorn fortfarande inte startar kan det vara fel på kondensatorn och/eller tändspolen. Om gnistan är tillräckligt stark ska den kunna hoppa minst 5 mm i fria luften. Stoppa i en spik i tändhatten och håll den nära motorblocket så ser du hur långt den orkar hoppa.

Jim Lundberg

Rulla till toppen