Fråga
Hejsan!
Jag har en Puch Dakota som jag har problem med. Det började med att jag inte skruvat åt svänghjulet ordentligt så krysskilen blev sönderskavd. Vevaxeln klarade sig som tur var, men fick dock byta kilen och svänghjulet på grund av att kilspåret var förstörd. Nu vägrar den att starta, går möjligtvis igång en på hundra, men då misständer den och är på i cirka 5 sek. När jag kickar för fullt så är det nästan som att den vill (ibland). Den ”smäller/skjuter” ur avgasröret lite då o då, men när jag tar bort hela luftburken så kommer smällen från förgasaren istället. Men smällandet har bara pågått de senaste veckorna, aldrig innan.
Jag har kollat igenom förgasaren, vridit fram o tillbaks på tändplattan lite då och då, men ingen skillnad, kollat sot i ljuddämparen, bytt alla packningar det vill säga packningsats och sotningssats, så det är inte tjuvluft. För övrigt, lite grejor som är nytt; Tändspole, kondensator, brytarspetsar -(justerade till 0.30mm), tändstift, tändkabel, kolv & kolvringar och även nytt ställbart munstycke. Har även planat cylinderns översta del och topplocket. Stiftet får i alla fall gnista. Vad kan det vara för fel egentligen? Vore mycket tacksam för svar!
Robert
Svar
Det låter som om felet ligger hos tändsystemet. Har du rätt svänghjul? Kolla pilen för rotationsriktningen. Äkta Puch-svänghjul har fyra skruvhål för fläkten, men du har kanske redan monterat fläkten – då vet du redan. Jag har precis avslutat arbetet på Stora Tvåtaktsboken där jag visar hur man demonterar och monterar en Puch V3-motor. Där finns dessutom ett kapitel om tändningsinställning. Jag kan bjuda på lite tekniska data ur boken redan nu:
Tekniska data Puch
Cylinderdiameter: 38 mm
Slaglängd: 43 mm
Cylindervolym: 49 cc
Kompressionsförhållande: 6,5:1
Oljeinblandning: 4% (1:25)
Växellådsolja: 2,5 dl SAE 40-SAE 50
Tändstift: Bosch W 145 T1
Gnistgap: 0,4-0,5 mm
Tändsystem: Bosch
Förtändning: 2,5 mm + 0,2 mm
Brytaravstånd: 0,35-0,45 mm
Abriss: 7-11 mm
Jim Lundberg



