Fråga
I mopedåldern gjorde man allt man kunde för att mopeden skulle gå fortare. Det sades att om man ”lärde” den att varva ur ordentligt på ettans växel, skulle den gå fortare på de andra växlarna. Så blev nog inte fallet, men ett fenomen när man kört några minuter på ettans växel och kommit upp i riktigt höga varvtal (25-30 km/h på 1:an på en 3-växlad Zündapp) var att man kunde stänga av tändningen med nyckeln på lamphuset och motorn fortsatte ändå att gå precis som förut. (Vid normala varvtal stannade motorn om man slog av tändningen) Vad var det som hände då egentligen? Hade tändstiftet börjat glöda så motorn fungerade som en tändkulemotor eller vad kan det ha varit?
undrar
Roland Nilsson
Svar
Du är definitivt inne på rätt spår! Om man kör hårt med en motor så ökar temperaturen på tändstiftet till den gräns då stiftet blir så varmt att dess temperatur tänder gasblandningen – precis som på en tändkulemotor. Undertecknad har ett traumatiskt minne sedan jag för många år sedan provkörde en kompis toktrimmade moppe som var försedd med en automatväxlad sachsmotor från en Forshaga Shopper.
Givetvis skulle jag få gashäng, varvid moppen och jag for in som ett jehu i en (tom) lekpark där jag försökte få stopp på eländet i sanden. Det gick ju inte att frikoppla en automat och bromsarna rådde inte att få stopp på den. När jag tryckte på dödarknappen hände ingenting. I ren desperation, vilt åkandes på bakhjulet, slet jag bort tändkabeln från tändstiftet och motorn fortsatte obekymrat … Men efter ytterligare cirka 10 sekunders ”Rodeo” slocknade äntligen motorn med tändkabeln hängande i marken – tändstiftet hade kallnat.
Jim Lundberg



