Fråga: Hallå. I motorrenoveringsboken så skriver du att topplocksbultar är hårt dragna och får utstå hård belastning. Den hårda belastningen leder till att gängorna i skruvarna och blocket formas mot varandra. Därför ska man se till att hålla ordning på bultarna och montera dem i sitt gamla hål.
Låter vettigt.
Men hur ställer det sig om man köper nya topplocksbultar? De har ju inte blivit formade alls. Kan det vara en nackdel att använda nya?
Jon
Svar: Grejen är den att topplocksbultarna ska dras med moment och momentnyckeln mäter hur mycket motstånd skruven gör när den dras runt – inte hur mycket den sträcks vilket egentligen är det viktiga. I en perfekt värld skulle ett visst rotationsmotstånd, alltså den kraft som nyckeln mäter, automatiskt ge skruven sin rätta förspänning på längden. Av den anledningen skiljer man på torra och anoljade gängor vid bestämmande av åtdragningsmoment. Smorda skruvar ger högre förspänning än torra vid ett givet åtdragningsmoment. Det är absolut ingen katastrof om man blandar ihop de gamla topplocksbultarna under arbetet, men man bör om möjligt se till att de hamnar i sina ursprungliga hål. Stick in dem i en pappbit när du tar bort dem. Om gängorna i ett visst hål formats om av sin ursprungliga skruv, kan en annan skruv kärva i samma hål. Om skruven går trögt i det hålet kommer momentnyckeln att lösa ut för tidigt och skruven får då inte den avsedda förspänningen.
Det är aldrig fel att byta till nya topplocksbultar. Även om hålens gängor blivit deformerade så är felet på sin höjd bara på den ena detaljen eftersom den nya skruvens gängor håller rätt form. Två begagnade skruvar kan ha olika deformation och därför kärva mer i fel hål jämfört med en oanvänd skruv. Kolla bara att de nya skruvarna går lätt i alla hål i blocket. Man kan rensa gängorna i blocket med en renstapp om de nya skruvarna kärvar. Smörj gängorna och ytan under skruvskallen (hålplanet) innan åtdragning så blir det rätt förspänning vid ett givet moment.
Jim Lundberg





