Renovera ratt

Fråga: Jag håller på att renovera en Pontiac Silverstreak 1948. Ratten är hel och fin men har gulnat lite med åren.
Jag undrar om det finns något bra rengöringsmedel för det eller måste man slipa ner ratten och lacka om den?
Vill helst inte det, eftersom jag tycker att den är bra som den är förutom att den har gulnat.
Sen undrar jag var den är tillverkad i för material. Tror att det är benvit bakelit men vet ej.
Tacksam för svar!

Janne, Falun

Svar: Materialet i din ratt är troligen någon form av bakelit och visst går det att få ordning på den. Men jag tror att det är bäst att sätta din lokala rekondfirma på prov – jag gissar att något preparat typ Acrysol kan vara lämpligt. Tyvärr är det svårt att få tag i som privatperson

Skulle det inte hjälpa kan du prova med att slipa ratten med en mycket fint slippapper, räkna med kornstorlek på 400 till 500 eller högre.

I sista hand återstår bara att lackera ratten – för visst är det en läckerbit. Några tips på hur man gör då finns i länken nedan.

Lycka till

Robert Gustavsson

Relaterade länkar: Så fixar du bekelitratten

Rulla till toppen