Fråga: Hej. Undrar bara när efterföljaren till Stora Tvåtaktsboken kommer? Har själv flera mopeder med Zweirad Unionmotorer och vill gärna läsa lite om dem innan de rivs isär. Har ett problem som jag tror är rätt vanligt att tvåans växel hoppar ur eller missas helt när man växlar.
Växelskiva och arm på översidan av motorn är hela och ej slitna så jag undrar om och vad som ger sig och blir slitet i motorn, även hur man ställer in växlarna på bästa sätt.
Mvh Martin.
Svar: Vi har så smått startat arbetet med en uppföljare till Stora Tvåtaktsboken som då troligtvis kommer att bli en förlängning av de 21 motoravsnitten med ännu fler motorer. Zweiradmotorn kommer att vara med – jag har en motor liggande. Kreidler Florett kommer också att vara med. Andra kandidater är Berini, Cyclemaster, Victoria FM 38, NSU Quickly, Husqvarna D, HMW, ILO 98cc och en drös till. Jag kan tyvärr inte ge något datum i dagsläget.
Vid justering av växlarna på den treväxlade Zweiradmotorn gör man så här: (citerar Zweirads instruktioner) Lägg i tvåans växel. Lyft sedan växelpedalen mot anslaget och justera i detta läge kulledsstången tills växelklinkan ligger mot det yttersta hacket i växelsegmentet (vänstra bilden). Kontrollera sedan att klinkan griper in åt bägge håll i växelsegmentet. Om så inte sker måste fjädern under klinkan justeras.
Exakt vad som menas med ”anslaget” vågar jag inte uttala mig om förrän jag gjort denna justering på min egen motor. En sprängskiss till Zweiradmotorn hittar du i frågan ”Sprängskiss till Victoria EM 50”.
Jim Lundberg




