Fråga: Jag har en Rex villiers 200 cc från 1950. Mina drev blev inte godkända på besiktningen. Hur gör jag? Finns det att köpa nya drev och kedja någonstans eller har du något förslag hur jag skall gå till väga för att få den godkänd igen?
Bengt
Svar: Enda sättet att få den godkänd hos bilprovningen är att åtgärda de brister som fordonet hade vid besiktningen. Om vi börjar med kedjan bör det vara en kedja med dimensionerna 1/2″ x 5/16″ som har benämningen 428 på kedjehandlarspråk. Ta med ett av dreven till kedjehandlaren så tar han fram rätt kedja. Undvik förstärkta eller o-ringskedjor då dessa är så breda att de kan skada motorblock och ram. Längden på kedjan räknas i antal rullar.
Framdrevet finns nog hos Villiersparts i England, men annonsera gärna i Classic Motors Privatannonser efter drev. Detta är gratis för privatpersoner och tusentals läsare ser din annons. Bakdrevet kan du eventuellt byta mot ett drevämne om det är plant. Kupade drev kan man dock kransa om vilket kräver tillgång till svets och svarv. Kolla med Roffes Motor AB om drevämnen.
Jim Lundberg




