Frilägessökare på NV 23

Fråga: Hej! Körde under en tid en NV 23 Super Sport, och om denna skriver ”Nymans Vänner”:

”NV 23 Super Sport är en utveckling av NV 22.  (Tillverkades 1954-1957)  De viktigaste nyheterna är ny bakramen, bromspedal, TT-sadel, tankväska av läder, ställbara fotpinnar och nytt stuk på främre avgasröret. (Pris 1955, 1.650 Kr exkl. trimningstillägg)”

Själv minns jag, eller vill jag minnas, att växellådan var försedd med något som kallades ”friläges-sökare!” Man kunde inte få i friläget med foten, utan det fanns på styret ett lite handtag som påminde om ”pys-handtaget” på gamla lättviktare, och, som när det användes, lade i ett friläge. Hur var det nu? Jag undrar om det inte fanns friläge på två ställen; emellan 1:an och 2:an,  och emellan 3:an och 4:an.  Sedan undrar jag om det fanns andra motorer med samma växellådskonstruktion? Jag har själv aldrig sett-hört-kört någon annan än just denna typ.

Hälsning!  Willy.

 

Svar: Frilägesökaren var ett litet handtag på styret där man kunde lägga i friläget mellan de intilliggande växlarna man kör på för tillfället. Här är ett citat ur instruktionsboken för NV 24 som har en snarlik motor: ”Då handtaget tryckes in erhålles automatiskt friläge mellan närmaste växlar, exempelvis mellan 3:an och 4:an.”

Det var länge sedan jag körde en Sachs 150-kubiksmotor, men jag är rätt säker på att man kunde lägga i friläget med växelpedalen också.

Engelska Royal Enfield hade också en frilägessökare i form av en liten pedal där man med klacken kan lägga i friläget från 4:ans ner till 2:ans växel (inte från 1:an). Det finns fler mc-tillverkare som har denna finess.

Jim Lundberg

Rulla till toppen