Fråga: Jag är ägare till en Suzuki GS 1000 E från 1980 som jag försöker fixa till. Har tyvärr upptäckt att oljan var full av bensin, jag har hört något om att flottörerna kan vara problemet, men var sitter de på en sån förgasare och vad kan jag göra? Om inte, vad skulle annars kunna vara fel? Tack på förhand.
Johan
Svar: Om du får bensin i oljan på kort tid, exempelvis över natten är det definitivt något som är fel med kranen och/eller flottörerna. De senare hittar du längst ner på förgasarna, och själva flottörhuset (”F” på bilden) sitter med fyra krysskruvar undertill. Det kan vara flottörerna som är orsaken, men det beror också på hur länge hojen stått. Om den stått hela vintern med öppen bensinkran kan det mycket väl hända att bensinen sipprar förbi flottörventilerna och sedan vidare ner i cylindrarna. Där har bensinen ingen svårighet med att passera genom kolvringsöppningarna och så småningom har man motorn full med bensin. Flottörerna kan läcka och ta in bensin så de förlorar sin flytkraft och även själva flottörventilen kan vara sliten så att bensinen sipprar förbi. Dessa delar är dock lätta att byta.
Kolla först och främst att bensinkranen varit avstängd under uppställningen. Kranarna kan ha upp till fyra lägen: ”Off” vilket är avstängd, ”Pri” vilket är ett manuellt öppetläge på vakuumstyrda kranar, ”On” vilket är på, samt ”Res” vilket då är reservläget. Har du en vakuumstyrd kran så går det en smal slang till insuget från kranen. En sådan kran stänger av sig själv när motorn stannar, men under vinteruppehåll bör man helst vrida över kranen på ”Off” för att vara säker. ”Pri” används på våren när motorn ska startas första gången eftersom bensinen i förgasarna då har hunnit dunsta. Sedan ställer man den i ”On” under resten av åksäsongen. Lamellerna kan ta skada av att ligga i ett bensinbad en längre tid och kan börja hugga eller ta ojämnt, men detta kan gå till sig efter oljebyte och några mils körning.
Jim Lundberg




