Montera säkring på äldre motorcyklar

Fråga: Äldre motorcyklar saknar för det mesta säkringar, Bör det sättas in någon form av hängsäkring? Om i så fall vilken, och hur, och vart?

Jon

 

Svar: Att montera säkringar på ett äldre fordon kan vara en bra idé som kan förhindra haverier och till och med bränder. Viktigast är det på fordon med batterier eftersom ett blybatteri kan avge väldigt höga strömmar om det kortsluts. Mest nytta gör en hängsäkring placerad så nära batteriets pluspol (minuspol vid plusjord) som möjligt. Generellt så väljer man styrkan på säkringen till två gånger märkströmmen. Säkringen ska alltså vara dubbelt så stor som den totala strömförbrukningen, alltså när allt elektriskt som finns på fordonet aktiveras: belysning, tuta bromljus med mera. Väljer man en för svag säkring kan den gå utan att något är fel vilket kan vara direkt trafikfarligt om exempelvis framlampan plötsligt slocknar vid mörkerkörning.

Strömmen kan man enkelt räkna ut med hjälp av Ohms lag där man får fram strömmen genom att dela effekten (watt) med spänningen (volt). Lägg ihop den totala effekten på alla lampor. Sedan delar vi detta tal med spänningen i volt. Vi tar ett exempel: framlampa 25 watt, baklampa 3 watt. Det blir 28 watt. Har vi ett 6-voltssystem så blir det 28/6= 4,66 A (ampere). Vi dubblar denna ström och får då 9,33 A. Säkringar har vissa standardvärden som man får hålla sig till. Lämplig säkring blir då 8 eller 10 A. Om fordonet ovan istället haft 12-voltssystem gäller då: 28/12=2,3 A. Vi dubblar detta och får då 4,66 A. Lämplig säkring blir då 5 A.

Man kan också avsäkra olika delar av fordonet separat och ha en säkring för belysning, en för tuta och så vidare. Även här gäller dubbla strömmen på säkringen. Tutan har sällan effekten utmärkt så där får man mäta strömmen med en multimeter när man tutar. Har man en startmotor på fordonet kan man inte ha en säkring direkt på batteriet, men dessa fordon brukar å andra sidan ha säkringar i elsystemet.

Jim Lundberg

Rulla till toppen