Pallasförgasare – var hittar man nya?

Fråga: Vi har köpt var sin Monark respektive Fram-moped med Pilotmotor. Pallas-förgasarna är lite olika, men tyvärr är båda skadade och provisoriskt lagade med kemisk metall. Den ena förgasaren har numreringen SF12/8901, den andra SF8/9. Den senare anar vi är mer rätt än den förra? Diametern på insugningsröret (= innerdiametern i förgasarens klämfäste, innanför en ”träpackning”, är tio millimeter = ytterdiametern på röret som ”sticks in i förgasaren”. )  
Vi skulle vilja veta:

1. Hur förgasarna ska vara bestyckade original?

2. Var kan vi hitta någon som har ”nya” Pallas-förgasare, finns det någon firma/kille med stort utbud för veteranmopeder som dessa? (eller är det slumpvis sökande på marknader som gäller?)

3. Vad kan vi sätta dit om vi inte hittar Pallas-förgasare?

4. Vilken procent olja är lämpligast i bensinen, de verkar ganska känsliga?
Lägger med en bild på oss och en av våra kompisar som också skaffat veteranmoppe.

Tack på förhand.

Hälsningar

Björn och Dream

 

Svar: Pallasförgasarna går säkert att ersätta med Bingförgasare av den typen som satt på Monarpeden med ILO-motor, Husqvarna Novolette samt Autopeden – alla från år 1952-54. Enda modifieringen bör vara att man kan få tillverka en bussning till förgasarens klämfäste för att den ska passa på Pilotmotorns insugningsrör.

När det gäller bestyckning av Pallasförgasarna har jag bara uppgifter på SF8/9 som ska ha storlek 52 på huvudmunstycket tillsamman med en enväxlad Pilotmotor och storlek 47 på en tvåväxlad. Man kan enkelt testa vilket munstycke som är bäst genom en provkörning av mopeden. Om huvudmunstycket är för litet blir motorn svag och vill gärna överhetta. Symtom vid körning är även att den ofta går lite fortare när man släpper på gasen och att den aldrig fyrtaktar, hur mycket man än varvar. Tändstiftet kommer att uppvisa en vit isolatorfot.

Om huvudmunstycket istället är för stort kommer motorn att fyrtakta redan vid låga varv och vara svag. Tändstiftet kommer att uppvisa en svart och sotig isolatorfot. Vid rätt storlek på huvudmunstycket ska motorn fyrtakta på riktigt höga varv och tändstiftets isolatorfot ska då uppvisa en ljusbrun färg.

Lämplig oljeinblandning i era mopeder är 3-4 procent. Vilken tvåtaktsolja som helst fungerar bra. Möjligtvis kan man undvika racingoljor då dessa kräver en högre förbränningstemperatur för att brinna upp. Resultatet kan då bli att oljan fortsätter ut i avgassystemet som då blir kladdigt och oljigt. Kolla med Rösebäckens Cykel & Motor efter förgasare. Förgasarna kan också finnas på veteranmarknader. Ni kan annonsera gratis i Classic Motors privatannonser efter förgasare till era mopeder.

 

Jim Lundberg

Pallasförgasare – var hittar man nya?

Rulla till toppen