Fråga: Hej Jim. Vill först tacka för en mycket användbar bok som du har skrivit. Nu till min fråga. Skall byta till en utanpåliggande tändspole på min Zündapp 200cc med batteritändning, den gamla spolen har en kabel i varje ände, den ena till kondensatorn den andra vet ej? Och tändkabeln på mitten. Skall denna lindas om till en generatorspole som du beskriver i boken eller skall den bort och ersättas av den nya. I vilket fall – hur skall det kopplas till den nya spolen, det är en med två anslutningar en till kondensatorn och en till jord förmodar jag, men vart skall den ena kabeln från den gamla spolen som då blir över?
Mvh
Nicklas
Svar: Om du har batteritändning arbetar din tändspole precis som en tändspole i en bil och får då sin elektriska energi från batteriet och inte från roterande magneter i ett svänghjul. Du kan låta din originaltändspole (nummer 683 på bilden) sitta kvar orörd i motorn. Du behöver bara koppla ur den. Förmodligen är den ”andra kabeln” på originalspolen en plusanslutning, alltså ström från batteriet, precis som på en biltändspole. Den första kabeln ska då till brytarna/kondensatorn.
Den nya, och utanpåliggande spolen, ska då anslutas till de anslutningar som den gamla spolen var anslutna till nere vid motorn. Dra ut två kablar till en nya tändspolen. En kabel från kondensatorn/brytarna och en från plusanslutningen. Vid batteritändning ska alltså ingen anslutning på tändspolen jordas. Det innebär också att du inte ska använda en utanpåliggande tändspole med bara en primäranslutning eftersom denna jordas via stommen när du monterar den på ramen.
Jim Lundberg




