Koppla in batteri på fyrhjuling

Fråga: Hej Jim!  Jag har en gammal fyrhjuling som är från 1986. Den har inget batteri utan bara en ljusspole. Jag har läst ett av ditt svar på en fråga där att man kan koppla in ett batteri till ljusspolen. Och det var precis det jag tänkte göra. Då tänkte jag använda mig av helvågslikriktning. Men då undrar jag om man kan till exempel ha en 55-watts lampa kopplat till batteriet om det laddas hela tiden. Eller hur effektivt är det egentligen att bygga om elsystemet. Om man nu skall göra det här över huvud taget. Men jag tänkte också fråga om man kan använda den voltregulator som sitter inkopplad original som regulator eller ska man köpa en annan typ av regulator.  En annan fråga är om man verkligen måste linda upp hela spolen, räcker det inte med att ta loss ljusspolen från motorblocket och på något sätt isolera dem båda metallytorna från varandra, och sedan dra en jordkabel upp bara som sitter fast i ljusspolen.

Mvh Jacob

 

Svar: Om generatorn i nuläget klara av att driva en 55-wattslampa så bör den klara det med ett batteri inkopplat, men det förutsätter att batteriet inte är allt för urladdat. I så fall måste generatorn både ladda batteriet och driva lampan vilket kan bli för mycket. Man kanske måste släcka lampan en stund medan batteriet laddas upp. Eller skaffa en svagare lampa.

Fördelen med batteriet är att lyset blir lika starkt på tomgång som vid fullgas. Om du kan lyfta jorden på spolen genom att lossa lindningens jordanslutning (se bild) är det enkelt att få till helvågslikriktning. Om man kan isolera hela spolen från jord så blir det samma sak, men det kan vara svårt att få till i praktiken. Bland annat för att avståndet mellan spolens polskor och svänghjulet bara är ett par tiondelar av en millimeter så det gäller att eventuella plastdistanser är stadiga så att spolen inte tar i svänghjulet.

Hur originalregulatorn kommer att fungera efter ombyggnad kan jag inte svara på, men någon form av spänningsreglering krävs om batteriet ska få rätt laddning. Ett 12-voltsbatteri ska ha 14,4 volt om det ska få full laddning utan att bli överladdat, ett 6-voltsbatteri hälften, alltså 7,2 volt.

Jim Lundberg

Rulla till toppen