Fråga: Maraton med JB 128 renoverar en dylik, angående ramlager 6203 (2 st på varje sida och emellan var packboxen monterad) hur smörjs då det yttre av ramlagren?
Kenneth Nyberg
Svar: Så brukar ramlagren sitta på JB 128:an, alltså att packboxen sitter mellan ramlagren på varje axeltapp vilket innebär att de yttre lagren inte får någon smörjning från oljan i bränslet. På svänghjulssidan brukar man därför hitta rejält slitna och rostiga lager eftersom detta lager aldrig kommer i närheten av någon olja. Dessutom är det bara fett på transmissionssidan och därför blir det knappast någon smörning av det yttre lagret här heller. Jag har talat med personer som arbetat med dessa motorer, men ingen har inte kunnat ge någon förklaring på varför man låter de yttre lagren gå utan smörjning. Möjligtvis fick de en rejäl klick fett vid monteringen på fabriken.
Man kan lösa detta på två sätt. Antingen sätter man packboxen ytterst och bägge lagren innanför packboxen. Då får bägge lagren smörning från vevhuset. Nackdelen är möjligtvis att ramlagertapparna får ett sämre stöd i ytterkant med ökade brytningar som följd. Den andra varianten är att montera ett avtätat lager (2RS) längst ut på varje sida (bilden ovan). Dessa är ju packade med fett från fabrik. Här får också axeltapparna stöd längre ut och brytningarna minskar. Jag har provat bägge dessa lösningar och konstaterat att de fungerar bra. Varianten med tätade lager längst ut har jag testat i över tusen dokumenterade mil.
Jim Lundberg




