Var hittar man drevämnen och kuggkransar?

Fråga: Vem säljer kuggkransar? En kompis försöker hitta ett bakre kedjedrev, 1/2 x 5/16″ – 428, till en Monark M300. Det verkar omöjligt att finna ett, så nu letar vi efter en kuggkrans för att renovera det utslitna drevet. Roffes MC-delar har det i sin katalog, men inte i verkligheten.

Vem i närheten av Stockholm/Uppsala kan fixa att svarva av det gamla och sätta på en ny kuggkrans? Det går ju att skära ur ett annat drev, och sätta kuggarna på det gamla så att man har hålen intakta.

Mvh

Anders

 

Svar: Bakdrev är ganska enkla att kransa om då de sällan är så hårda i materialet. Framdreven är oftast härdade och måste slipas ner eller avhärdas innan exempelvis svarvning. Ett bakdrev kan man oftast sätta upp direkt i svarven. Den nya kransen svetsas eller hårdlöds på plats. Om drevet ska härdas är det nog enbart svetsning som gäller. Kolla med Dione Kullager AB i Uppsala (telefon 018-140 130). De har drevämnen och åtar sig även att kransa om drevet om man så vill. Kolla bara så att ni ”talar samma språk” då industrikedjor och motorkedjor kan skilja sig lite i utförande och benämning. Bakdrevet på Monark M 300 har 40 tänder och är dessutom plant vilket de flesta drevämnen också är. Då kan man istället borra fästhål i drevämnet och använda det som det är.

Jim Lundberg

Rulla till toppen