Passar bromsbackar mellan Husqvarna, Monark och NV?

Fråga: Hej! Passar bromsbackar Till Rödqvarnan modell 27 även på exempelvis NV 11 och Monark M87 Blue Master som i princip är landsvägsversionen av Blue fighter?

Bengt Göransson

 

Svar: Jag har en del nav och bromssköldar liggande, men vet inte säkert varifrån de kommer. Jag tror att många skärmar, fälgar och nav till dessa små motorcyklar tillverkades av samma fabrik. Om någon vet vem som var underleverantör till Husqvarna, Monark och NV gällande dessa detaljer så är jag väldigt intresserad av information.

Bromsskölden på bilden ovan kan vara en till en Husqvarna ”Svartqvarna” modell 24, fast jag vågar inte svära på det. Trummans innerdiameter är 117 mm. Den här påminner väldigt mycket om NV:s bromsar. Har vi någon som kan tipsa Bengt säkert i denna fråga? Lämna gärna en kommentar här nedan.

Jim Lundberg

Rulla till toppen