Fråga: Hej. Jag håller på att dra om elen på en Monark Monarped från 1953 med ILO FP 50-motor och stefaplatta. Just nu kommer det endast ut en gul kabel från tändningen (föruton tändkabeln). Det ska vara fyra stycken vad jag förstått; grå, svart, gul och grön. Finns det något kopplingsschema man kan följa när man ska dra nya sladdar till rätt ställe på plattan/belysningsspolen?
Tack på förhand
/Anton
Svar: Första årsmodellen av Monark Monarped, som alltså kom 1953, har två kablar (förutom tändkabeln) som kommer ur motorn. Den gula är belysningsström och den svarta ska gå till dödarknappen uppe på styret. De grå och gröna kablarna dök upp långt senare på mopeder då baklampan (grå kabel) fick en egen lindning eller en helt egen spole. Senare kom bromljuset (grön kabel) som också kunde ha en helt separat spole.
Du saknar alltså den svarta kabeln som ska gå till en dödarknapp (kortslutningsknapp) på styret. Denna kabel ansluter du till kondensatorn som på ritningen nedan. Den gula kabeln ska till ljusomkopplaren på styret som sedan fördelar strömmen till hel-, halv- och bakljus. Exakt hur det ska kopplas där beror på vilken typ av omkopplare du har. I Stora Tvåtaktsboken finns några exempel på hur du ansluter kablarna i omkopplaren.
Tilläggas bör att Monarpeden fick en pysventil 1954 eftersom det visade sig att de kunde slira på lamellerna vid start och jag har för mig att man då tog bort dödarknappen eftersom man lika gärna kunde stänga av motorn med ”pysen”. 1953 års Monarpeder hade Noris tändsystem, men jag vet inte exakt när man gick över till Stefa. Det kan vara så att din motor är från en 54:a. Kolla typskylten på motorn. Där står det tillverkningsår (Baujahr på tyska). Din moped ska däremot ha en knapp uppe vid styret med en vajer som leder till förgasarens flottör så att man kan flöda förgasaren (som är täckt med två plåtar). Denna knapp och vajer saknas nästan alltid.
Jim Lundberg





