Fråga: Hallå där. Håller på med min gamle sachsmotor. När jag skulle ha loss kopplingslagret så gick det väldigt lätt ur vevhushalvan. Vill minnas ur ett reportage du gjorde så limmade du lagret med Loctite? Om detta nu stämmer så vilken Loctite använde du och vad får jag tag på detta?
Tacksam för svar
Mvh:Robban.
Svar: Om lagerringen går lätt i hålet utan att glappa kan den låsas med nästan vilken skruvlåsning som helst. Om det är en synlig/kännbar spalt runt ringen när den sitter i sitt hål brukar jag använda ett spaltfyllnadslim som heter Loctite 638 vilket fyller utrymmet bättre. Vad du än väljer för lim är det viktigt att avfetta ytorna ordentligt innan limning.
När det gäller återförsäljare av Loctites produkter är det bäst att kolla med Loctite själva så får du svar på närmaste butik.
Jim Lundberg




