Hur byter man ventiltätningar med topplocket kvar på motorn?

Fråga: Hejsan Jim, Jag har för mej att du gjorde ett verktyg för att byta ventiltätningar på V8:or medan topparna sitter kvar på motorn i ett reportage en gång. Har du möjligtvis någon ritning eller länk som du kan maila? Tack på förhand.

/Nicklas

 

Svar: Nja, jag är nog oskyldig när det gäller ett ventilverktyg i Classic Motor, men jag har gjort en variant på temat och det är ett gammalt tändstift med en tryckluftsnippel som man kan använda för att trycksätta cylindern så att ventilerna inte ramlar ner. Kraften på en 45 mm:s ventil vid 8 kilos lufttryck blir ungefär 125 kilo. På en ventil som suttit länge i en motor kan knastren kilat fast så hårt att kraften från tryckluften inte räcker till när brickan ska tryckas ner, men då kan man knacka till några gånger på ventilfjäderbrickan med en hammare. Tänk på att inte slå så hårt och att det är förenat med fara om brickan och fjädern plötsligt lossnar.

För att trycka ner ventilfjäderbrickan när knastren ska bort kan man bygga ett enkelt verktyg, typ hävstång,  av ett plattjärn eller liknande som man fäster i ena änden i en topplocksbult eller insugningsskruv med en liten kedja eller liknande. Man gör då en slits i plattjärnet så att ventilskaft och knaster kan titta upp ur hålet. Innan man trycksätter en cylinder måste motorn dras runt så att bägge ventilerna på den aktuella cylindern är stängda. Se till att ta bort dragskaft och liknande från vevaxeln när tryckluften släpps på. Man kan klämma sig ordentligt om vevaxeln vrids runt av lufttrycket på kolven.

Jim Lundberg

Hur byter man ventiltätningar med topplocket kvar på motorn?
Svetsat och klart. Nu kan man ansluta tryckluft till cylindern
Hur byter man ventiltätningar med topplocket kvar på motorn?
Förslag på hur en hävstång kan se ut för att kunna trycka ner ventilbricka/fjäder. Hävstången kan förankras i änden med en liten kedja som fästes i exempelvis en topplocksbult.

Rulla till toppen