Fråga: Hej! Jag har nyligen införskaffat mig en tokfin Monark ML45 från 1938, med 98cc ILO-motor. Motorn skall ha renoverats för 20 år sedan och sedan inte använts. Med rätt enkla medel går motorn igång och jag kör ut en liten tur. Efter en halvtimme dör motorn och jag har till slut konstaterat att det skjuter olja/fett som hamnar på brytarspetsarna. Har beställt en avdragare för svänghjulet så jag kan kolla mer noggrant.
Efter rengöring tänder motorn i ca 10 meter för att sedan dö och brytarna är blöta igen. Har förstått att det sitter någon form av grafitring i dessa motorerna – räcker det att byta den, eller borde man byta till packbox som jag förstått en del har gjort? Har i princip bara mekat moppe i tonåren, en hel del fix & upplivningar med en Puch Racing. Känner igen det mesta liknande men har aldrig delat ett block och byggt om.
Så, kan man få tag på ring/ersättare eller är det bara dumt och dags att sätta i packbox istället? Tar gärna tips/mått på lämplig variant.
Galet bra sida för övrigt! Jag inser att jag måste skaffa Stora Tvåtaktsboken!
Gustav Hedelund
Svar: ILO-motorn är väldigt lättmekad. Tyvärr så har jag inga måttuppgifter på grafitringarna (nr 13), men på en del äldre motorer med grafittätningar är måtten i hålet och på axeln sådant att det finns moderna packboxar som passar rakt av. Grafitringarna är inte särskilt effektiva och kräver ofta att man har en filtring runt vevaxeltappen innanför tändplattan som suger upp bränsle som läcker ut. Med en packbox blir tätt.
ILO 98-motorn kommer att vara med i supplementet till Stora Tvåtaktsboken som jag jobbar med just nu. Där kommer ytterligare motorer att läggas under lupp. Hoppas vara klar med supplementet till jul.
Jim Lundberg





