Fråga: Laddningslampan började lysa på Kadetten, spänningen på batteriet är stabil på cirka 12,5 volt oberoende hur mycket man varvar motorn. Är det säkert att tro att generatorn är paj, eller kan det vara någon annan komponent, förslagsvis laddningsregulatorn, som har tackat för sig? Hur ska man felsöka när laddningslampan börjat lysa?
Svar: Först av allt bör du kontrollera så alla anslutningar har bra kontakt samt att allt är ordentligt jordat. Kontrollera även så kolen är i god kondition. Jag gissar att du har en Bosch likströmsgenerator precis som på äldre Saabar och då gör du så här: koppla in voltmätaren mellan D+ och D- och se till att DF är ansluten till gods. Om den laddar går du vidare till laddningsregulatorn. Koppla in en voltmeter på regulatorn mellan B+ och jord. Vid tomgång bör den visa 13-15 volt om allt är som det ska. Om den inte laddar kan du öppna regulatorn och kontrollera kontakterna, rengöra vid behov samt eventuellt spraya med kontaktspray.
Ett annat sätt att leta reda på felet är att ta en laddningsregulator som man vet fungerar och montera den. Om bilen börjar ladda var felet i regulatorn, om den inte laddar ligger felet troligen i generatorn.
Lycka till
Robert Gustavsson




