Fråga: Har här en man som åker Puch Florida från 1962. Han säger att stiftet sotar igen, byte ofta. Mopeden är helt original, aldrig rörd förutom ny tändspole. Han blandar 1 dl olja till 5-6 l bensin, den är lättstartad. Känner någon igen sig? Jag har påtalat att vi byter p-boxarna i motorn och sotar avgasröret, byter kolvringar, ställer tändning, men intresse verkar saknas, men han är väldigt påsig vad det kan bero på.
Göran A Vånga
Svar: Om han har rätt värmetal på tändstiften så är inte stiften själva orsaken till att de sotar igen. Puch Florida ska ha ett Boschtändstift som då hette W 145 T1. Detta stift heter idag W 8 AC (Bosch) eller B 5 HS (NGK). Ett för kallt stift kan sota igen då det inte kommer upp i den så kallade självreningstemperaturen då sotet bränns bort. Observera att Boschstiften är kallare ju lägre siffran (värmetalet) i beteckningen är. För NGK-stiften gäller motsatsen – där är stiften kallare ju högre siffran är.
1 dl olja till 5 liter bensin blir 2 procent vilket är lite i underkant på en så gammal motor med kolvbultsbussning av brons istället för nållager. Den bör definitivt inte sota igen med så lite olja i bensinen. Om inte luftfiltret är extremt smutsigt eller huvudmunstycket för stort – i bägge fallen får motorn för fet blandning – så kan orsaken till sotet komma från att det läcker in växellådsolja i vevhuset via en trasig packning mellan blockhalvorna eller genom en felaktig packbox. Motorn borde i vilket fall som helst ryka ordentligt ur avgasröret. På Puchmotorn kan man byta den högra packboxen (på transmissionssidan) utan att klyva motorn, men då måste man ha en särskild lageravdragare som tar tag i lagerspåret på insidan av spårkullagrets ytterbana. Drar man ur detta lager kan man även dra ur packboxen som sitter innanför lagret.
Jim Lundberg




