Fråga: Till och från får jag överslag på undersidan av brytarna. Gnistan fördelas mellan stift och gods. Det verkar lätt att komma till rätta med men icke. Spole kondensator brytare är bytt och kablarna isolerade. Jag har missat något? Det är en Monark Monarped med Noris tändsystem.
Hälsningar Bengt
Svar: Om det är på undersidan av brytarna som ”fyrverkeriet” uppstår kanske det beror på att fiberbussningen i brytararmen är förskjuten utåt så att själva armen ligger för nära jord, alltså gods. Det händer att dessa bussningar sitter fel eller flyttar sig i armen under drift. Detta är lätt att åtgärda. Skjut över bussningen i armen så den sticker ut lika mycket i bägge ändar. Avfetta brytararmen med thinner eller bromsrengöringssprej. Droppa sedan lite Loctite i springan runt bussning och arm på både in- och utsida. Låt det sedan härda och torka av överskottet.
Om det finns plats kan man lägga en tunn fiberbricka under brytararmen, alltså närmast jord. Spänningen mellan brytarna och jord är normal bara några hundra volt och en gnista ska inte kunna hoppa många tiondelar vid den spänningen. Kolla även att det inte är metallfilspån som hittat in i tändsystemet – blås med tryckluft.
Jim Lundberg




