Fråga: Jag har en Norsjö Shopper som tyvärr har en spricka i tanken, ska man laga den med något tätningsmaterial eller inskaffa en ny tank? Har tittat på en 1,5 liters tank med bensinkran från cykelkraft för 300kr. Hur mycket drar en Norsjö Shopper? Hur långt kommer man på 1,5l? Tycker du att jag ska gå på 1,5l tanken, laga den nuvarande 5-literstanken, alternativt köpa en ny tank som rymmer ca 5 liter? Mycket tacksam för råd,
MVH Gustaf
Svar: Det finns diverse undermedel som ska täta läckande bensintankar. Ibland fungerar de, ibland inte. Ofta är det dåligt underarbete (fett och smuts) och vibrationer som gör att dessa tätningsmaterial inte alltid håller i längden. Är det en spricka bör den svetsas – är det små rostporer kan en ”tanksealer” av typ Restom eller Kreem vara lämplig.
Om tanken är gjord av stålplåt kan den svetsas eller lödas och då får man en permanent reparation. Här gäller det att man rengör tanken noggrant så att det inte uppstår några explosioner vid lödning/svetsning. Skölj då ur den med lacknafta eller avfettning. Häll sedan i hett vatten och maskindiskmedel och skaka om den. Använd handskar – plåten blir varm direkt av det heta vattnet. Upprepa denna behandling ett par gånger. Ha gärna vatten i tanken under arbetet. Man har då bara i så mycket vatten så att det bildas en luftficka där man löder/svetsar. Skadan ska alltså vändas uppåt under arbetet.
En moped i originalskick drar cirka 2 deciliter bensin per mil. Det betyder att man kommer 5 mil på en liter. En Shopper kanske drar något mer än en vanlig moped då den är tyngre och har 1,5 hästkrafter. Fast jag skulle nog hoppa över den lilla 1,5-literstanken och laga den du har.
Jim Lundberg




