Fråga: Hej på er. Har fått ett egendomligt fel på min NV 24 med Sachs 175 cc motor. Den vill ej gå ner på tomgång efter lite gas, men lutar jag hojen åt vänster går den ner i tomgång lutar jag åt höger ökar tomgången? Gasvajern löper lätt och fint. Förgasarflänsen är tät, trotteln går lätt. Kan det vara så att den drar tjyvluft någonstans? Det konstiga är att den reagerar inte alls på när man justerar luftskruven.
MVH Jerka
Svar: På förgasare där flottören sitter på sidan om trotteln ändras bränslenivån vid nålmunstycket om motorcykeln lutas åt något håll. På din motorcykel sitter det en F&S-förgasare med flottörhuset på vänster sida. Om man lutar cykeln till höger så hamnar flottörhuset högre än nålmunstycket och blandningen blir då fetare. Lutar man cykeln till vänster hamnar flottörhuset lägre än nålmunstycket och blandningen blir då magrare. Detta är normalt och är ingenting som märks vid körning eftersom centrifugalkraften i kurvorna gör så att bensinnivån ligger 90 grader i förhållande till motorcykelns vertikalaxel trots att cykeln lutas.
Det kan vara så att motorn tar in tjuvluft någonstans, exempelvis vid vevaxelns packboxar och att förgasaren förstärker symtomen. Om luftskruven inte påverkar gången vid låga varv är det antingen stopp i någon kanal i förgasaren eller så beror det på den eventuella tjuvluften. När en motor får för mager blandning brukar tomgången öka. En klassiker är när man stänger av bensinkranen och låter motorn gå på tomgång tills förgasaren är tom. Precis innan motorn stannar så brukar den öka i varv på grund av att blandningen blir magrare,
Jim Lundberg






