Volvo 740: startar ej varm

Fråga: Jag har en Volvo740 kombi från 1991. I sommarvärmen inträffar följande: bilen startar perfekt, men har jag stängt av motorn då den är varm, och varit borta en halvtimme är den helt död. Allt går igång, belysning, stereon med mera fungerar som det ska, men det klickar inte ens om startmotorn. Väntar jag tills motorn är kall startar den som om inget har hänt. Jag har bytt startmotor, kolen, tändningslåset och låtit olika verkstäder se över bilen. ”Allt” är bytt, men samma fenomen kvarstår.

Jag brukar göra en fuling för att slippa stå en halvtimme. Upp med motorhuven, tar bort flatstiftet på startmotorn, tar en skruvmejsel sätter den på pluskabeln på startmotorn och byglar mejseln till stiftet. Då går den alltid igång. Det är kanske inte så bra att göra så, men vad gör man? Tomgången blir råhög men vrider jag av tändningen och startar direkt igen går den med normal tomgång, Skumt! Alla står lika frågande. Konstigt nog har märkesverkstäderna ingen ”kunskapsbank”. Har du något tips? Bilen fungerar perfekt i övrigt. Vinterhalvåret är en dröm då händer inga malörer. Mvh/Pelle.

Svar: Min gissning är att du har fel på någon av kablarna mellan tändningslåset och startmotorn. Ett alternativ är att du eller en bilelektrisk verkstad mäter upp kablarna när motorn är varm. Ett annat alternativ är att dra en ny provisorisk kabel mellan startmotorn och tändningslåset, har för mig om att den går via en kontaktdosa vid serviceuttaget, och prova om det avhjälper felet. Att tomgången blir hög när du fulstartar bilen kan bero på att alla styrenheter inte har fått sin vanliga information.

Någon av våra läsare som har andra tips? Lämna dem i rutan för kommentarer nedan.

Lycka till

Robert Gustavsson

Rulla till toppen