Fråga: Hej. Köpte en Honda MT5 för en vecka sedan och det var något fel på elsystemet så jag bytte det och fick gnista och testade att starta och den startade och gick i 5 sekunder och blev sur och det berodde på att flottören var fel inställd så jag fixade det och nu är problemet så här. Den får gnista men den är lite svag. Det kommer bensin till cylindern men inte för mycket och den går ej igång. Något tips vad jag kan göra? Skulle vara tacksam för svar.
Mvh Erik
Svar: Gör det klassiska testet: Gör några startförsök och skruva sedan ur tändstiftet. Är stiftet blött är det fel i tändsystemet och är det torrt kommer det ingen bensin. I det senare fallet kan det vara packboxarna i vevhuset som är otäta. Ibland kan ett tändstift sluta fungera om det blivit riktigt blött och sotigt – testa med ett nytt stift innan du skruvar sönder motorn.
Nu vet jag inte om din moped har brytare eller ett brytarlöst tändsystem. Har den brytare kan kondensatorn vara dålig. Man kan även testa med olika brytaravstånd och se om gnistan blir starkare eller svagare.
Jim Lundberg




