DKW 250 som rusar när den blir varm

Fråga: Jag har en DKW 250 från 1953. Den startar bra när den är kall, men rusar på full gas efter en stund, när jag har stängt av den är den omöjlig att starta, Vad är felet?

Kent Lindgren

 

Svar: Det kan vara så att någon av packboxarna i vevhuset är slut och/eller har tappat sin spiralfjäder. När gummit i tätningsläppen blir mjukt av värmen drar motorn tjuvluft denna väg och varvet ökar.

DKW:n är känd för att värma upp förgasaren så att bensinen kokar viket kan ge liknande symtom. Har du en genomskinlig bensinslang så ser du om det kommer massor av luftbubblor (gasbubblor) som stiger i slangen. Då kokar bensinens lättflyktiga ämnen och blandningen till motorn kommer att bli extremt mager – gasformig ”bensin” utspädd med luft. Botemedlet kan vara tjockare packning mellan förgasare och cylinder.

En del tillverkar ett mellanstycke mellan dessa två för att minska värmeöverledningen till förgasaren. Men det blir trångt mellan ram och luftfilter. Testa även med alkylatbensin – den bör klara värmen bättre än 95/98-oktanig. Kolla också att trotteln verkligen går ner i botten när du släppt gasen. Om den sitter tajt eller att förgasarhuset är det minsta deformerat kan värmeutvidgningen göra så att trotteln fastnar/kärvar.

Jim Lundberg

Rulla till toppen