Fråga: Hej! Har en förgasare till Volvo B18, enkelförgasare, som jag ej får någon ordning på, har bytt spjällaxel och bussningar. Den puffar på tomgång hur jag än justerar luftskruven. I förgasarhalsen finns ett litet hål en bit ner, sätter jag en tandpetare i det så går den bra? Fick det tipset av en gammal bilmekaniker. Vad är det hålet till för? Påverkar det co-halten negativt? Ska besiktiga i slutet på månaden.
Arne Persson
Svar: Nu vet jag inte exakt när det uppstår förgasarsmällar, puffar, ur din förgasare, men vanligast är att det sker vid gaspådrag från exempelvis tomgång. Detta tyder på att bränsleblandningen är för mager vilket man kan testa enkelt genom att dra ut choken en liten bit – då försvinner dessa smällar.
Om det är en B18 med enkelförgasare bör det vara En Zenithförgasare som det handlar om. Denna har, till skillnad mot senare SU- och Strombergförgasare, en accelerationspump (A) och en blandningsskruv (B). Ta av luftrenaren och lys ner i förgasarhalsen med en ficklampa. Vrid samtidigt på gasspjället. Nu ska det komma en stråle med bensin från accelerationspumpen ner mot förgasarhalsen. Om pumpen inte fungerar uppstår förgasarsmällar på grund av att blandningen inte hinner bli tillräckligt rik vid snabba gaspådrag.
Starta motorn och vrid på tomgångsskruven tills tomgången är lugn och jämn (ca 500-700 varv/min om du har varvräknare). Vrid nu in blandningsskruven (B) tills motorn börjar gå ner i varv. Notera var skruven står i detta läge. Skruva därefter ut skruven tills motorn börjar gå ner i varv igen. Ställ nu skruven mitt mellan det första och det andra läget. (exempel: Motorn börjar gå dåligt vid 1 varv från botten samt 3 varv från botten. Mitt emellan dessa lägen blir då 2 varv från botten). Om förgasaren inte ”lyder roder” när man vrider på blandningsskruven är något fel – vanligtvis stopp i någon kanal i förgasaren.
Tandpetartricket känns mer som bananen i växellådan – man tar bara bort symtomen, inte själva felet. Rengör förgasaren noggrant och blås med tryckluft i samtliga hål. Den ska fungera utan tandpetare – annars hade Zenithfabriken aldrig borrat det där hålet.
Jim Lundberg




