Fråga: Hej, jag har köpt en Husqvarna Cornette. Är osäker på årsmodell. Den har trampor och förgasaren sitter på cylindern. Har även rem som driver veven och lådan. En handväxlad äggis . Men nu till min fråga. I fram så har jag fettnipplar på stötdämparna. Är de fett i dämparna istället för olja? Och i så fall hur mycket fett ska jag ha? Känns som man i så fall kan reglera hårdheten lite själv. Men om de finns några riktlinjer eller nått man ska hålla sig till.
Tack på förhand
Mvh Alex
Svar: Husqvarna Cornette tillverkades mellan 1959 och 1962. Första året var motorn slidmatad vilket innebär att din Cornette bör vara tillverkad 1960-1962. Om den har en dekal med trafikförsäkring så står där ett årtal som talar om hur länge försäkringen gäller. Dessa försäkringar gällde i fem år från nyförsäljning av mopeden och då drar man bort fem år från försäkringsdekalen så får man fram mopedens årsmodell.
När det gäller smörjningen av framgaffeln har jag tyvärr ingen instruktionsbok med uppgifter för Husqvarna Cornette. Det vanligaste är dock att man pumpar i några ”pumptag” fett med en fettspruta med några hundra mils intervall. Jag tror inte att det finns någon hydraulisk dämpfunktion i framgaffel, vilket dessutom kräver olja – inte fett. Någon som har en instruktionsbok till Husqvarna Cornette och kan tipsa Alex om smörjningen av hans framgaffel? Lämna gärna en kommentar i fältet nedan.
Jim Lundberg




