Det droppar olja ur avgasröret på min Monarscoot

Fråga: Tjenare, När min tandrem på min Monark Monarscoot (ILO Piano) gick av märkte jag när jag bytte den att det knappt var någon olja i den stackars motorn. Jag har aldrig bytt olja i den men har tyckt att det låtit mer om motorn den senaste tiden. Bytte tandrem och fyllde på med 2 dl SAE 30. Den gick fint efter bytet men märkte att den började ryka mer och det droppade lite från skarven till ljuddämparen. Antog att packboxen på transsidan till vevaxeln var boven i dramat så jag bytte bägge två (dubbelläppade så jag har inte monterat de på fel håll). Det blev dock inte bättre. Vad kan det vara som spökar?

Jag vet att stiftet jag har i är snäppet för hårt mot originalstiftet, har inte blivit av att skaffa rätt. Jag tycker också att gnistan är ganska svag, kan det vara så att det inte blir en full förbränning? Jag har haft problem med tändspolar, fick byta två i höstas då spolen gav med tiden för klen gnista för att starta den. Är det skillnad på Stefa och Bosch-spolarna? Det är nämligen så att mitt tändsystem är Bosch men jag måste använda Stefa-spolar då de är de enda där c/c-måttet passar.

Många frågor, förhoppningsvis något svar.

Ha det / Mikael

 

Svar: Frågan är om motorn fortfarande ryker efter packboxbytet eller om det enbart droppar olja ur avgasröret. Om det även ryker mycket (ILO-motorn ska ha 4 % olja i bensinen) så kan det vara läckage i packningen mellan blockhalvorna så att växellådsoljan tränger in i vevhuset.

Om det inte ryker lika mycket efter packboxbytet så kan oljan som rinner ur avgasröret komma av oförbränd tvåtaktsolja. Detta kan i sin tur bero på två saker: Antingen är gnistan dålig, vilket du antyder, så att allt bränsle (och olja) inte brinner upp, eller så använder du en tvåtaktsolja av ”racingtyp” som har så hög kolningstemperatur att oljan i sig inte brinner upp i en otrimmad motor. Tändstiftet i en ILO Piano ska vara Bosch W 10 AC eller NGK B 4 H.

När det gäller fabrikat på tändspole så finns det Boschspolar som passar i Stefasystem och omvänt. Jag tror att rätt Stefatändspole (Supermetic) till din motor heter 29012 (A-mått: 52 mm) eller 28851 (A-mått: 54 mm). Tyvärr så har jag inte motsvarande Boschbeteckning på tändspolen. Tänk på att brytaravståndet påverkar gnistans styrka. ILO:n ska ha 0,3-0,4 mm i brytaravstånd och 2,4-2,6 mm i förtändning. Testa med att öka eller minska brytaravståndet några tiondelar och se om det på verkar gnistans styrka. Om gnistan blir bra först när man ställt brytaravståndet långt utanför 0,3-0,4 mm är brytarna slitna eller skeva och ska bytas ut.

Jim Lundberg

Rulla till toppen