Tappad gnista på Crescent Compact

Fråga: Till Jim antar jag: Hej! Är mycket konfunderad, en renoverad Compact vill helt plötsligt inte starta. Har ingen gnista. Testade med en tändstiftsprovare (Biltema 15-142). Om jag inte har satt i stiftet utan bara håller den mot motorn blinkar lampan, jag får stötar, alltså kommer ström fram. Däremot om jag sätter dit stiftet (nytt) på provaren och håller mot blocket får jag ingen gnista eller lampblink. Ström fram, nytt stift, men trots det ingen gnista. Kan ju inte vara tändkabeln eller -hatten, har det nåt med brytare eller kondensatorn att göra? Men då borde det ju inte blinka och komma ström i provaren tycker jag. Jättefrustrerad! Tack för svar och för bra artiklar i tidningen.

Mvh Brian

 

Svar: Den tändningsprovare du har använt innehåller en glimlampa som tänder (blinkar) vid en viss spänning. Vid viken spänning den tänder framgår inte av beskrivningen. Denna typ av enkla provare brukar för det mesta bara visa att ”viss spänning förekommer” – inte att det är tillräckligt hög spänning för att en gnista ska uppstå på tändstiftet. Samma sak gäller när man får en stöt. Människokroppen reagerar på ganska låga spänningar och strömstyrkor. Ofarlig spänning räknas under 50 volt. Får man en stöt från ett vägguttag med 230 volt gör det rejält ont och kan vara dödligt. För att få en gnista på tändstiftet krävs många tusen volt.

Är spänningen i ditt tändsystem så låg att det inte uppstår någon gnista kommer glimlampan inte att tändas eftersom det är först när gnistan uppstår som det går ström genom tändstiftet. Börja med att justera brytaravståndet som ska vara 0,35-0,45 mm på din motor. Fel brytaravstånd ger klen eller ingen gnista. Om avståndet inte påverkar gnistan kan det vara kondensator och/eller tändspole som kan vara defekt. Även slitna brytare kan givetvis ställa till det.

Jim Lundberg

Rulla till toppen