Fråga: Hej Jim. Håller på att sätta ihop min Victoria MS-51motor, efter att en låsring på pedalaxeln (den som sitter mot stora kedjedrevet) gått ur sitt spår. Förstår mig inte på funktionen riktigt, den ändlösa kedjan går ju från stora drevet till det lilla, som medelst två klackar är förbundet med tvåans drev på biaxeln, när det drevet är låst av de två kulorna måste ju även drevet på pedalaxeln följa med, är det rätt uppfattat av mig. När man ska kicka igång motorn är ju växeln i neutralläge, och de två dreven på biaxeln roterar fritt, vad är det då som greppar in för att få motorn att gå runt?
Egon
Svar: Funktionen på Victoria MS 51 är så här: Det stora kedjedrevet, startdrevet, som sitter runt pedalaxeln sitter lagrat runt denna och drevet snurrar hela tiden när motorn är igång fast pedalaxeln står still. Annars skulle pedalerna snurra runt när man kör. På den övre bilden ser man hur hylsan till bromsen dras av från pedalaxeln. I hylsans underkant finns en klokoppling bestående av flera tänder, varvet runt. Under hylsan sitter en medbringare som löper på en ”gänga” med stor stigning (typ bendixkoppling på startmotor) i pedalaxeln. Även medbringaren har tänder som kan greppa i hylsans tänder.
På nedre bilden syns medbringaren samt den fjäderbygel som sitter klämd runt medbringaren. Samma typ av klokoppling som finns vid bromshylsan sitter även i botten på denna medbringare samt på startdrevet som den ligger mot på nedre bilden. Fjäderbygeln löper i ett spår i blocket som hindrar denne från att rotera. Bygeln sitter klämd mot medbringaren och fungerar som en broms vilket gör att medbringaren rör sig i sidled på pedalaxelns gängor om axeln vrids åt något håll.
När man ska starta motorn och trampar pedalerna framåt så glider medbringaren in mot startdrevet så att klokopplingen gör ingrepp. Då kommer startdrevet via kedjan att driva mellanaxeln (eller biaxeln). På mellanaxeln sitter ju kopplingen som i sin tur ansluter till vevaxeln med kuggar. När man ska bromsa sker det motsatta. Pedalerna trampas nu bakåt vilket gör att medbringaren rör sig åt andra hållet och greppar tag i bromshylsan som i sin tur har en bromsarm kopplad till bakbromsen. När man kör mopeden ligger medbringaren mellan startdrev och bromshylsa utan att greppa tag i någon av dem.
Denna funktion finns i flera motorer med pedaler som exempelvis Sachs medan andra, som ILO Piano, har ett frihjulsnav inne i startdrevet istället för medbringaren.
Jim Lundberg

När man ska starta motorn trampar man pedalerna framåt och då rör sig medbringaren mot det stora startdrevet så att pedalerna kopplas ihop med motorn som då kan startas.
När man vill bromsa trampar man pedalerna bakåt. Då rör sig medbringaren ut mot bromshylsan så att denne istället kopplas ihop med pedalerna. I hylsan sitter en arm (saknas på bilderna) som via ett stag påverkar bakbromsen.

Detta har två klackar som greppar in i tvåans drev på utgående axeln (3). Tvåans drev får i sin tur mellanaxeln (4) att rotera då den har kuggarna frästa direkt i axeln.
På mellanaxeln sitter kopplingskorgen som via transmissionen drar runt vevaxeln 5.
Observera att tvåans drev (3) snurrar fritt runt den utgående axeln (om man inte lägger i en växel – då rör sig hela mopeden som en cykel om man trampar).




