Zündapp KS 50 som inte frikopplar

Fråga: Hej! Jag undrar varför min Zündapp motor KS 50 modell 78 inte frikopplar? Jag har bytt lameller och fjädrar. Motorn fungerar och den går att växla. Jag har läst i dina böcker men hittar ingenting om just detta problem. Tacksam för svar för nu ger jag snart upp!

Hälsningar Kjell Lundberg

 

Svar: Här måste jag komma med några motfrågor. Fungerade kopplingen normalt innan lamellbytet? Hur känns kopplingshandtaget – är det stumt eller går det att dra in med normalt motstånd? Frikopplar den inte alls eller är det så att den driver lite trots att kopplingshandtaget är indraget? Är kopplingsarmen ”slapp” och har en frigång på många millimeter?

Zündappkopplingen fungerar ju ”baklänges” – alltså på så sätt att man trycker på kopplingskorgen utifrån. I korgens centrum sitter ett tryckstift och under skallen på stiftet sitter det shimsbrickor med vilka man justerar spelet kopplingsarmen. Om brickorna är för få eller för tunna kommer inte rörelsen att räcka till för frikoppling. Med rätt antal shims ska frigången i kopplingsarmen vara ett par millimeter ute vid vajerfästet.

Det finns även en justering av den härdade plattan i transmissionskåpan som överför kraften från kopplingsaxeln till tryckstiftet. Kolla att stiftet möter plattan mitt på dess kilformade yta (nedersta bilden) Här kan man använda tusch eller krita för att få ett avtryck. Om kontaktpunkten är förskjuten justeras detta med skruven i kåpans bakkant.

Lamellerna på Zündappmotorn måste sitta rätt i förhållande till varandra och till kopplingsnavet. I navet (bilden högst upp) finns ett streck som ska ligga mot pilen i stålskivan med pinnskruvar. I lamellerna finns det ett hål i ytterkant och detta hål ska ligga i samma riktning som strecket i navet (bilden i mitten). Om något inte stämmer här kan lamellerna ligga förskjutna inbördes och då kan kopparna för fjädrarna kärva i lamellernas hål som då inte ligger på linje. Resultatet kan då bli att hela lamellpaketet låses upp och får svårt att frikoppla.

Jim Lundberg

Zündapp KS 50 som inte frikopplar
Stållamellerna har ett hål som ska placeras i samma riktning som strecket i kopplingsnavet. Annars kommer inte hålen för fjädrarnas koppar att ligga på linje.
Zündapp KS 50 som inte frikopplar
Ibland måste man justera läget på den platta som trycker mot tryckstiftet vid frikoppling. Kontaktpunkten (pilen) kollas med krita, tusch eller märkfärg. Justering görs med skruven (S) som har en kula i änden.

Rulla till toppen