Monark Monarped från 1953 som tappat gnistan

Fråga: Hej! Jag har köpt en gammal Monarped – tror det är 1953 års modell. Jag köpte den lite på chans, trots att den inte gick att starta, och när jag kom hem och kollade gnistan märkte jag att det inte fanns någon. När jag var 15 (nu är jag 57) fick jag lära mig att ”antingen är det gnistan eller bensinen som är felet” när inte moppen startade. Nu tycks det vara gnistan alltså. Min fråga är: Vad bör jag göra för att få igång min moppe, i tur och ordning vad gäller åtgärder?

Sonny

 

Svar: Om det är en Monarped från 1953 har den 26-tumshjul och en enväxlad ILO FP 50-motor. De första motorerna har ett tändsystem av fabrikat Noris och fick så småningom ett tändsystem från svenska Stefa. Att det antingen är gnistan eller bensinen som är orsaken stämmer rent allmänt även om verkligheten är lite mer komplicerad än så. Gnistan kan finnas, men vara för svag, eller vara stark, men komma vid fel tidpunkt. Bensinen kan komma i för stor eller för liten mängd och så vidare.

Om du nu helt saknar gnista kan man börja med att rengöra brytarkontakterna. Vik ett finkornigt slippapper runt ett bladmått (eller glasspinne) och stick in detta mellan kontakterna. Dra några gånger fram och tillbaka till bägge kontaktytorna är rena. Byt ut papperet mot en tunn trasa och torka rent mellan kontakterna så allt slipdamm försvinner.

Nästa steg blir att justera in brytaravståndet som är en viktig inställning om gnista ska uppstå. På ILO-motorn ska det vara 0,300,40 mm mellan brytarkontakterna när det är fullt öppna, oavsett fabrikat på tändsystem. På tidiga Noris-system sitter brytarna låsta med samma skruv som håller tändplattan. Konstruktionen är vinglig och kräver att man kollar avståndet när skruven dragits åt efter justering.

Nästa steg är att justera förtändningen som på FP 50 ska vara så mycket som 4-4,5 mm. Ta ur tändstiftet och stick ner ett skjutmått (eller en skruvmejsel med markeringar av tejp) i hålet och vrid svänghjulet i rotationsriktningen (=motsols) tills kolven har 4-4,5 mm kvar till övre dödläget. I detta läge ska brytarna precis till att öppna sig. Detta justeras genom att man vrider hela tändplattan med- eller motsols. För att kunna göra detta måste de två skruvarna som håller plattan lossas en aning vilket gör genom hålen i svänghjulet. Om måttet är mindre än 4-4,5 mm vrider man plattan medsols och är det större vrider man plattan motsols. Det är här som de tidiga norisbrytarna krånglar till det eftersom brytaravståndet kommer att ändras i och med att man lossar skruven som även håller brytarna. Kontrollen av brytaravståndet måste alltså göras om efter vridning av plattan med den tidiga brytarkonstruktionen.

Om allt nu är bra ska det finnas gnista, men även om det finns en gnista på stiftet när man testar utanför motorn är det inte säkert att det blir någon gnista när stiftet sitter monterat. Detta beror på att gnistan får svårare att hoppa mellan elektroderna under kompression. Om effekten från tändspolen ska klara av att ge en gnista på 0,5 mm under kompression måste den klara tio gånger mer i fria luften – alltså 5 mm. En enkel ”provare” gör man av ett fungerande tändstift där man klipper av sidoelektroden. Då får man ett avstånd på 3-5 mm, beroende på stiftets utförande. Detta provstift använder man utanför motorn.

Sedan går ju saker sönder. De gamla textilisolerade tändspolarna, ”Boschmumier”, har en tendens att dra i sig fukt från den omgivande luften. Dessutom åldras den isoleringen och förlorar sina egenskaper med tiden. Ska man göra ett säkert test på en tändspole ska man köra den i en särskild tändspoleprovare med ett gnistgap på 5,5 till max10 mm och den ska vara uppvärmd till driftstemperatur, vilket är cirka 70 grader. Nytillverkade tändspolar till dessa motorer kan vara svåra att hitta, men tändspolen går att linda om. Kolla med Lindom Magnetservice, telefon 018-39 18 29, 070-511 70 40. Men kan även bygga om till utanpåliggande tändspole vilket man klara själv utan specialverktyg/maskiner. Skriv utanpåliggande tändspole i sökrutan uppe till höger så kan du läsa mer om detta billiga och bra alternativ.

Även kondensatorer går sönder och är dessutom mer värmekänsliga än en tändspole. Vid 100 grader, eller mer, tar isoleringen skada. Funktionen på en kondensator kan man testa genom att ladda upp dem med exempelvis 12 volt, vänta en halv till en minut och sedan kortsluta kondensatorn med en kniv eller skruvmejsel. Om den är hel ska man se en liten gnista och eventuellt höra ett svagt ”knäpp”. Observera att kondensatorn måste vara urkopplad vid testet. Passande kondensatorer går att köpa idag och diametern på Noris/Stefa bör vara 17 mm. Tyvärr finns det en hel del undermåliga kondensatorer från låglöneländer på marknaden. Kolla med Lindom Magnetservice även här – de tar hem italienska kondensatorer som fungerar som de ska.

Jim Lundberg

Monark Monarped från 1953 som tappat gnistan
Brytaravståndet bestämmer hur stark gnistan ska bli och ska vara 0,30-0,40 mm på denna motor. Om brytarna är slitna kan man testa med ett mindre avstånd, men om gnistan bara blir stark vid exempelvis 0,20 mm eller mindre bör brytarna bytas ut. Justeringen kan göras med svänghjulet på plats.
Monark Monarped från 1953 som tappat gnistan
En enkel och billig ”tändspoleprovare” gör man av ett tändstift med avklippt sidoelektrod. Om tändsystemet inte kan ge gnista på detta stift utanför motorn kommer det inte att orka ge gnista på det ordinarie tändstiftet (0,5 mm) när det sitter i motorn.
Monark Monarped från 1953 som tappat gnistan
Vi har fått massor av frågor under åren och genom att skriva i ett nyckelord i sökrutan kan man få fram information om det man undrar över

Rulla till toppen