Hur öppnar man en Smiths hastighetsmätare?

Fråga: Hej. Tänkte försöka öppna en hastighetsmätare märke Smiths. Den sitter på en AJS från 1955. Jag undrar hur kromringen som håller glaset sitter?

Nille

 

Svar: Det här med att få bort kromsargen/ringen som håller glaset på diverse hastighetsmätare och varvräknare är något som jag inte lyckats med utan att deformera sargen. Den är ofta pressad på plats från fabrik på så sätt att den är vikt runt en kant på mätarhuset.

Jag har pillat varvet runt med en liten skruvmejsel och böjt upp sargens omvikta kant en liten bit i taget och efter ett antal varv så kan man få upp den vikta kanten så mycket att sargen går att trä av från mätarhuset.

Men det brukar tyvärr bli skador på sargen som syns från framsidan och någon gång har sargen till och med gått av under arbetet då den ofta är gjord av väldigt tunn plåt. Kolla med JIGE AB som renoverar instrument om de kan hjälpa dig med tips eller hela arbetet.

Äldre smithsmätare har en gängad sarg som man helt enkelt gängar bort från mätarhuset. Jag är lite osäker på hur länge dessa sargar var gängade.

Jim Lundberg

Hur öppnar man en Smiths hastighetsmätare?
Den kromade mässingssargen kan vara vikt på baksidan runt en kant i mätarhuset. Att bända upp den vikta delen utan att skada sargen är ganska svårt. Äldre mätare har en gängad sarg.

Rulla till toppen