Fråga: Hej. Renoverar en ILO G50 motor till en Monark 1292 och vill ha lite ”ny” finish på knotan. Polera eller glasblästra? Polering av block/kåpor ser lite för efterbearbetat ut tycker jag, vill ha lite mer fabrikslook på den, glasblästrar naturligtvis toppen, undrar nu om block och kåpor tål en försiktig glasblästring, Vill att det ska se nygjutet ut. Tänkte även blästra fram/baknav.
Finns det några risker/fallgropar med metoden, till exempel risk med för mycket materialavverkning? Undrar också om det finns någon metod att skydda det ny blästrade mot oxidering m.m.
Vänliga hälsningar
Peter
Svar: Det finns flera lösningar på detta med att få en gammal motor att se ny ut igen, men det är kanske lite svårt att säga vad som ser bäst ut. Om man glasblästrar ett motorblock så blir det sidenmatt och kommer att ge ett utomordentligt fäste för olja och smuts. Den matta ytan har inte ett nygjutet motorblock då det är kokill- eller pressgjutet – alltså i en stålgjutform som ger fin yta från början, bara formen är slät och fin på insidan.
Eventuella skador från blästring, särskilt med glas, lär knappast uppstå. Glas är skonsamt och tar inte med sig mycket material från arbetsstycket. Det man ska passa sig för är att blästra tunna (under millimetern) plåtdetaljer som då kan slå sig. Dessutom måste alla delar noggrant rengöras då blästermedel hittar in överallt.
Polerar man aluminium så måste man löpa linan ut och köra på med finare och finare polerpasta tills det är blankt – annars syns slippreporna från den lite grövre polerpastan. Man kan alltså inte avbryta när man håller på med en grövre pasta. Ett av mig oprövat tips är att våtblästra aluminium. Enligt uppgift ska då ytan se mer nygjuten ut. Många högtryckstvättar har denna tillsats, men tyvärr vet jag inte vilken typ av blästermedel som bör användas. Jag skulle nog testa med glas som är bland det mildaste (nötskal är mildare) och se om det händer tillräckligt. Vattnet fungerar lite som ett smörjmedel mellan blästerkornen och ytan som blästras vilket ger en aning blankare yta än om det gjordes torrt.
En annan grej är att beta av ytan med fosforsyra (exempelvis Nilfisk Kalcinex) Då blir den också lite matt, men inte alls så matt som efter glasblästring. Men då måste man i princip högglanspolera ytan först så att repor och gropar försvinner helt. Sedan duschar man på syran över detaljen och låter den verka tills man är nöjd – då sköljer man av den under rinnande vatten. Men vissa aluminiumlegeringar kan mörkna av syror. Jag har testat detta på Puch- och Sachsdelar och där har det fungerat. Ytorna har blivit matta utan missfärgning.
Oavsett vad man väljer för metod så kan aluminiumytan med tiden bli oxiderad även om veteranmopeder kanske inte så ofta körs vintertid och på saltade vägar. Idag finns det en hel del skyddslacker till aluminiumfälgar som är en UV-beständig klarlack. Fälglacker har ett dåligt rykte då de på 1970-talet var kända för att gulna och flagna, men de har förbättrats sedan dess. Det finns även så kallad motorplast som är avsedd att användas på bilmotorer för att de ska bli lättare att tvätta. Jag vet dock inte hur det är med UV-beständigheten på dessa då de normalt hamnar under en motorhuv, skyddade från solens strålar.
Någon som har fler och beprövade tips till Peter?
Jim Lundberg




