Finns det effektiva färgborttagningsmedel?

Fråga: Hej. Håller på och sliter med att få bort gammal färg på en moppe inför omlackering, saknar det gamla effektiva Bums trots att det var ohälsosamt, eller finns det att få tag på? Tips om något effektivt färgborttagningsmedel mottages tacksamt.

Hälsningar

Peter

 

Svar: Om man Googlar på färgborttagning så dyker det upp flera olika varianter. Tyvärr så har jag inte testat någon av dem och kan därför inte uttala mig om hur de fungerar. Kanske någon av våra läsare vet?

En klassisk metod är annars bromsvätska (ej silikonbaserad) som angriper färg. Smådelar kan man lägga i en burk med bromsvätska och är det större saker som exempelvis en ram lindar man först på en tunn trasa eller hushållspapper runt ramrören. Sedan blöter man ner trasan/papperet med bromsvätska. För att det ska bli bra kontakt med färglagret virar man runt Gladpack som trycker allting mot färgen.

Jim Lundberg

Rulla till toppen